IBM ostrzega przed SP2

Zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami, Microsoft zakończył prace na Service Packiem 2 dla systemu Windows XP. Uaktualnienie jest już gotowe i w najbliższym czasie zostanie udostępnione użytkownikom (na początku jedynie w wersji angielskiej). Co ciekawe, wielu ekspertów radzi by na początku wstrzymać się z jego instalowaniem - np. koncern IBM zaleca swoim pracownikom by nie pobierali Service Packa - z obawy przed jego niekompatybilnością z innymi aplikacjami.

Microsoft prace na Service Packiem 2 zakończył w piątek - koncern rozpoczął już dostarczanie uaktualnienia producentom komputerów. Daty udostępnienia SP2 indywidualnym użytkownikom na razie nie podano - aczkolwiek wiadomo, że nastąpi to w najbliższych dniach.

W opublikowanej przez IBM w firmowej sieci intranet instrukcji dla pracowników (zatytułowanej 'To patch - or not to patch') zaleca się pracownikom, by powstrzymali się przed pobieraniem i instalowaniem Service Packa, gdy zostanie on udostępniony (w IBM wykorzystywanych jest w sumie 400 tys. komputerów - na znacznej części z nich zainstalowany jest Windows XP). Co ciekawe, Microsoft z kolei zaleca zainstalowanie SP2.

"Mimo, ze udostępnienie tego uaktualnienia jest dobrą nowiną dla innych użytkowników Microsoft Windows XP, to IBM zaleca swoim pracownikom nie instalowanie SP2. Wiele z naszych aplikacji webowych należy przetestować pod kątem współpracy z Service Packiem 2 - już teraz wiadomo że niektóre z naszych programów biznesowych nie pracują poprawnie w uaktualnionym Windows XP. Dlatego zamierzamy udostępnić własne, dostosowane do naszych potrzeb wersje SP2" - czytamy w oświadczeniu IBM. Rzeczniczka IBM odmówiła skomentowania tych informacji. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Microsoft już kilka miesięcy temu informował, że SP2 może powodować problemy z pracą niektórych zewnętrznych aplikacji - informowaliśmy o tym w tekście "Windows XP - dekompatybilny Service Pack?"

Na informację o zakończeniu prac na Service Packiem 2 dla Windows XP zareagował również Symantec - koncern poinformował, że wszystkie jego produkty zostały przetestowane pod kątem zgodności z uaktualnieniem i użytkownicy nie powinni napotkać na żadne problemy podczas korzystania z nich w uaktualnionym systemie.

O pracach nad Service Packiem 2 dla Windows XP pisaliśmy ostatnio wielokrotnie - m.in. w tekstach "Microsoft do webmasterów - 'Przygotujcie się na SP2'" oraz "SP2 dla Windows XP - już prawie gotowy".