IBM otwiera nowe centrum badawcze w Szanghaju

Firma IBM otworzyła drugie centrum badawcze w Chinach. Placówka znajduje się w Szanghaju. Jej zadaniem będzie głównie praca w zakresie serwisów web oraz działalności związanej ze zjawiskiem tzw. cloud computing.

Centrum badawcze IBM umiejscowione zostało we wschodniej części Szanghaju, w słynnym parku Zhangjiang Hi-Tech (Pudong). Placówka zatrudni początkowo około 100 pracowników. Jej zadaniem będzie praca w zakresie serwisów web oraz . Wiadomo również, że przedsięwzięcie ma pomóc IBM w zdobyciu nowych utalentowanych pracowników z tej części Chin.

IBM prowadzi swoją placówkę w Pekinie już od ponad dziesięciu lat aktualnie pracuje tam ponad 200 naukowców). Co ciekawe, centrum w Szanghaju jest pierwszą od 10 lat tak poważną inwestycją firmy w skali światowej.

Warto dodać, że otwieranie centrów badawczych w Chinach jest popularną metodą na nawiązywanie bliższych stosunków handlowych z władzami tego państwa oraz jego rynkiem. Wiele wiodących amerykańskich firm branży IT (włącznie z Microsoftem) ma w Chinach centra badawcze i fabryki, które cechuje niski koszt utrzymania i wysoka wydajność.