IBM: pakiet Lotus Foundations z DB2

Kilka tygodni po rezygnacji Microsoftu z rozwoju Windows Essential Business Server (ESB), IBM uatrakcyjnił własny zintegrowany pakiet dla MSP o nazwie Lotus Foundations.

Nowa wersja Lotus Foundations ma teraz zawierać kopię serwera baz danych DB2 Express-C. Dodatek nie ma wpływu na cenę pakietu.

Lotus Foundations, dostępny w trzech edycjach, dostarczany jest w postaci urządzenia, które może być instalowane w małych firmach i zapewnia dla lokalnych desktopów aplikacje i usługi, takie jak poczta elektroniczna czy kalendarze. Asortyment aplikacji IBM jest spakowany tak, aby mogły być automatycznie instalowane i uaktualniane w ramach Foundations. W skład pakietu Lotus Foundations wchodzi m.in. Lotus Notes i Lotus Symphony oraz narzędzia do zdalnego dostępu VPN, zarządzania plikami i tworzenia kopii zapasowych. Środowisko ma również wbudowaną zaporę ogniową i system antywirusowy.

Dostępne edycje pakietu to: Lotus Foundations Start, Lotus Foundations Branch Office i Lotus Foundations Appliance Hardware. IBM zaprojektował te urządzenia dla mniejszych organizacji - do 500 pracowników. Zazwyczaj takie organizacje nie dysponują wykwalifikowanym zespołem IT. Operacje IT są często obsługiwane przez przeszkolonych pracowników lub przez zewnętrznego usługodawcę. W obu wypadkach użytkownicy ci poszukują rozwiązań, których utrzymanie jest najprostsze.

Dołączenie bazy danych do pakietu ma jeszcze bardziej uprościć zarządzanie. Firma może używać tej bazy danych do zarządzania danymi z wewnętrznych aplikacji. Większość organizacji używa pewnego rodzaju specyficznych dla danej branży aplikacji i w większość przypadków stosowania Foundations, instaluje te aplikacje wraz z bazą danych na tym urządzeniu. We wcześniejszych wydaniach użytkownicy musieli kupować i instalować DB2 oddzielnie lub korzystać z bazy danych open source np. MySQL.

Oferowanie wersji DB2 w prekonfigurowanym pakiecie ma zmniejszyć nakład pracy administratora, niezbędny do utrzymania takiej bazy danych.

Cena Lotus Foundations zaczyna się od 3 400 USD za pięciu użytkowników.