IBM - patentowy rekordzista

Z najnowszych danych amerykańskiego Urzędu Patentowego wynika, że firmą, która w 2006 roku złożyła najwięcej wniosków patentowych, jest IBM. Błękitnemu Gigantowi przybyło 3621 patentów. Koncern już od 14 lat przewodzi amerykańskiej liście najwięcej firm, które rejestrują najwięcej patentów.

Najnowsze dane pokazują, że gwałtownie rośnie liczba wniosków patentowych składanych przez najróżniejszej wielkości firmy oraz osoby indywidualne. US Small Business Administration poinformowała, że w przeliczeniu na 1 pracownika małe firmy patentują 15-krotnie więcej, niż wielkie korporacje. Przeczy to rozpowszechnianej przez przeciwników patentów opinii, jakoby patenty służyły tylko i wyłącznie wielkim rynkowym graczom.

To właśnie małe firmy patentują najwięcej i one przede wszystkim korzystają z ochrony, jaką daje system patentowy. Są przy tym bardzo innowacyjne - a ich działania nie są zauważane tylko dlatego, że firmy owe są mniej widoczne na rynku niż giganci.

IBM ogłosił, że będzie pomagał mniejszym graczom uruchamiając Forum Wynalazców, które pomoże wymieniać opinie na temat systemu patentowego i da małym firmom możliwość uczestniczenia w przygotowaniu jego reformy.


Zobacz również