IBM - patentowy rekordzista

Do Amerykańskiego Urzędu Patentowego napłynęło z IBM w ubiegłym roku ponad cztery tysiące wniosków. To nowy rekord pod względem liczby innowacji, o jakich opatentowanie wnosi jedna firma.

Dokładna liczba patentów przyznanych koncernowi International Business Machines wynosi 4186. Drugie miejsce pod względem ich liczby przypadło w udziale południowokoreańskiemu Samsungowi (3515 patentów), a trzecie - Microsoftowi (2030 patentów). Dalsze miejsce zajęli m.in. tacy potentaci jak Intel i HP (odpowiednio 1776 i 1424 patentów).

Wśród zastrzeżonych rozwiązań, które opracowali inżynierowie IBM, znalazł się m.in. system wykorzystujący technologię RFID a ułatwiający niewidomym poruszanie się oraz bezprzewodowy system wykrywający obecność dziecka w samochodowym foteliku.

Koncern zapowiada, że w 2009 r. odejdzie od koncepcji ochrony patentów, a zwiększy o połowę (do ponad trzech tysięcy) liczbę corocznych publikacji dotyczących innowacji technicznych. Będzie to próba ożywienia innowacyjności. W planach spółki znalazło się też miejsce dla udziału w projekcie badawczym, który rozwija empiryczne metody oceny jakości patentów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: