IBM po cichu wspiera OpenXML?

Big Blue bardzo angażował się w walkę ze standardem OpenXML Microsoftu. Tym bardziej dziwi fakt, że co najmniej cztery produkty IBM obsługują ten format. Być może jest to kolejna zapowiedź nadchodzącego zaostrzenia konkurencji między obiema firmami.

Według dokumentacji technicznej dostępnej na stronach IBM, natywny format zapisu dokumentów Microsoft Office 2007 obsługują obecnie: Lotus Quickr, Websphere Portal dla z/OS, DB2 Content Manager i baza DB2 9 pureXML. Trzeba dodać, że w większości wypadków obsługa ta ogranicza się do możliwości importowania danych zapisanych w OpenXML. Wcześniej władze koncernu utrzymywały, że oprogramowanie IBM będzie poprawnie odczytywało dokumenty zapisane w aplikacjach pakietu Microsoft Office jedynie do wersji 2003.

Prawdopodobnie wprowadzenie obsługi formatu OpenXML ma umożliwić potencjalnym klientom IBM łatwiejszą migrację z pakietu Office. Także inne firmy konkurujące z oprogramowaniem biurowym Microsoftu, dodają w swoich aplikacjach obsługę standardu OpenXML, m.in. w Google Apps, Apple iWork i Novell OpenOffice.org.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Dotychczas koncern IBM był jednym z najbardziej zagorzałych przeciwników standardu promowanego przez Microsoft. Od kilku lat władze Big Blue podejmowały liczne działania, zmierzające do promowania otwartego formatu ODF. IBM angażował się w akcje mające na celu przekonanie polityków, m.in. w Stanach Zjednoczonych, do stworzenia przepisów zachęcających do wykorzystywania oprogramowania opartego na otwartych standardach.

Podczas głosowania Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Standaryzacji Systemów Informacyjnych i Komunikacyjnych (ECMA), tylko przedstawiciel IBM głosował przeciwko uznaniu standardu OpenXML za międzynarodowy standard. Poza tym przedstawiciele Big Blue aktywnie lobbowali przeciwko uznaniu formatu OpenXML za standard ISO. Microsoft zarzucał wtedy IBM blokowanie konkurencyjnych inicjatyw i ograniczanie klientom możliwości wyboru rozwiązań technologicznych.

Jednocześnie przedstawiciele Big Blue nie ukrywają, że koncern chce w większym stopniu konkurować z Microsoftem na rynku oprogramowania dla firm z sektora MSP. W tym celu IBM zdecydował się niedawno przeprowadzić restrukturyzację i przejąć dostawcę oprogramowania dla małych firm Net Integration Technologies. Z kolei gigant z Redmond ogłosił kilka dni temu, że znacznie wzrosła liczba wdrożeń aplikacji Outlook, Exchange Server i SharePoint Server, przy czym większość nowych klientów Microsoftu używało dotychczas oprogramowania IBM. www.computerworld.pl/news/137394.html

Nie ulega wątpliwości, że walka konkurencyjna między IBM, a Microsoftem powoli się zaostrza. Jeśli bardziej aktywnie włączą się w nią również Google i Novell, możemy być świadkami prawdziwej batalii. Novell - mimo współpracy z Microsoftem - pozwał niedawno tę firmę za "rzekome zniszczenie edytora WordPerfect".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: