IBM pokazuje najszybszy procesor świata

Technologiczny wyścig zbrojeń trwa. Firma IBM zaprezentowała procesor, który do pracy nie wymaga montowania skomplikowanych układów chłodzenia, a jednocześnie jest ponoć "najszybszy na świecie". Chodzi o model Z196.

IBM pokazuje najszybszy procesor świata

Kiedy 10GHz?

Z196 to czterordzeniowy układ taktowany zegarem 5,2GHz. Jest on zbudowany z 1,4 miliarda tranzystorów, i potrafi wykonać pięćdziesiąt miliardów instrukcji w ciągu sekundy. Wykonano go w procesie technologicznym 45nm. Według zapewnień producenta, Z196 oferuje 60% wzrost mocy przy użyciu mniej więcej takiej samej ilości energii elektrycznej co jego poprzednicy. Co ciekawe, pracuje on stabilnie nawet jeśli nie jest chłodzony cieczą.

Przedstawiciele IBM zakładają, że procesor będzie wykorzystywany w firmach przetwarzających duże ilości danych. Chodzi tu między innymi o międzynarodowe banki czy wielkie sieci sklepów. Pierwsze zamówienia na nowy procesor będą realizowane już od 10 września tego roku. Niestety nic nie wskazuje na to, by w najbliższej miał on być oferowany klientom indywidualnym.

Zobacz również:

  • Mobil(e)izacja. O ewolucji, stagnacji i przyszłości smartfonów
  • Sony zawstydziło cały świat. Wszystko przez nowe God of War

Palmę pierwszeństwa Z196 może trzymać bardzo krótko. Już wkrótce Fujitsu ma zaprezentować odpowiedź na produkt IBM - Venus. Układ, według zapewnień producenta poradzi sobie z wykonaniem 128 miliardów operacji w ciągu sekundy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: