IBM pomaga chronić środowisko

IBM poinformowało o wprowadzeniu na rynek narzędzi, które pomogą firmom w optymalizacji swoich łańcuchów dostaw. Dzięki implementacji odpowiednich systemów, ograniczeniu miałyby ulec zarówno koszty przedsiębiorstw, jak również ilość dwutlenku węgla emitowanego to atmosfery.

Oferowane przez IBM narzędzia zostały zebrane w pakiecie, który otrzymał nazwę SNOW (Supply Chain Network Optimalization Workbench). Skierowany jest on przede wszystkim do przedsiębiorstw, które zmuszone są do ograniczenia kosztów z powodu aktualnej sytuacji ekonomicznej.

Głównym zadaniem systemu jest pomoc w optymalizacji łańcucha dostaw poprzez weryfikację konieczności utrzymywania poszczególnych centrów dystrybucji. W przypadku negatywnej opinii na temat danego centrum, miałaby zostać podjęta decyzja na temat jego przyszłych losów, w tym ewentualnego oddania go pod zarząd firmy zewnętrznej.

Pierwsze testy systemu zostały przeprowadzone przez chińską firmę COSCO, zajmującą się m.in. logistyką. Spośród 100 posiadanych przez nią centrów logistycznych najbardziej wartościowymi okazało się 40 z nich. Postępując zgodnie z wytycznymi przedstawionymi przez IBM, pozwoliło to firmie na zaoszczędzenie 23% kosztów oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 15%.

Eric Riddleberger, konsulting odpowiedzialny za strategie biznesowe w IBM stwierdził, że optymalizacja systemu jest równoznaczna z automatycznym zmniejszeniem kosztów prowadzenia działalności. Efektem takich działań jest również wyraźne zmniejszenie zanieczyszczeń emitowanych do środowiska naturalnego.