IBM pomaga uwalniać się od Microsoftu - ale tylko w Rosji

Jak donosi agencja Reutera, IBM wraz z partnerami w Polsce i Austrii ma zamiar wprowadzić na rosyjski rynek komputery "wolne od Microsoftu". Na maszynach zostanie zainstalowany Red Hat Linux.

W Austrii partnerem IBM będzie VDEL, w Polsce - LX Polska. Oferta powstała ponoć w odpowiedzi na zapotrzebowanie płynące z Rosji (patrz też: "Rosja zrezygnuje z Windows na rzecz Linuksa") - komputery oferowane w ramach akcji Open Referent mają być tańsze o połowę w porównaniu do analogicznych urządzeń z oprogramowaniem Microsoftu.

Jak spekulują specjaliści z branży IT, Rosja dopiero tworzy centra komputerowe z prawdziwego zdarzenia. Dlatego wschodni rynek jest dla wielu amerykańskich firm wybitnie interesujący.

Na komputerach zostanie zainstalowany konkurencyjny do Microsoft Office pakiet biurowy Lotus Symphony wykorzystujący do zapisu dokumentów format ODF. Za konfiguracje sprzętowe odpowiadać mają partnerzy VDEL i LX Polska.

Aktualizacja: 10 marca 2008 16:03

Dowiedzieliśmy się, że doniesienie agencji Reutera było nieprecyzyjne. IBM prowadzi w Polsce i Austrii interesy dotyczące tanich komputerów, natomiast maszyny przeznaczone będą wyłącznie na rynek rosyjski.

Za wprowadzenie w błąd przepraszamy. Tekst już został skorygowany.