IBM pomaga uwalniać się od Microsoftu - ale tylko w Rosji

Jak donosi agencja Reutera, IBM wraz z partnerami w Polsce i Austrii ma zamiar wprowadzić na rosyjski rynek komputery "wolne od Microsoftu". Na maszynach zostanie zainstalowany Red Hat Linux.

W Austrii partnerem IBM będzie VDEL, w Polsce - LX Polska. Oferta powstała ponoć w odpowiedzi na zapotrzebowanie płynące z Rosji (patrz też: "Rosja zrezygnuje z Windows na rzecz Linuksa") - komputery oferowane w ramach akcji Open Referent mają być tańsze o połowę w porównaniu do analogicznych urządzeń z oprogramowaniem Microsoftu.

Jak spekulują specjaliści z branży IT, Rosja dopiero tworzy centra komputerowe z prawdziwego zdarzenia. Dlatego wschodni rynek jest dla wielu amerykańskich firm wybitnie interesujący.

Zobacz również:

  • Jak powstały nazwy największych firm technologicznych? Czy wiesz, co oznaczają?
  • Python najbardziej popularnym językiem programowania

Na komputerach zostanie zainstalowany konkurencyjny do Microsoft Office pakiet biurowy Lotus Symphony wykorzystujący do zapisu dokumentów format ODF. Za konfiguracje sprzętowe odpowiadać mają partnerzy VDEL i LX Polska.

Aktualizacja: 10 marca 2008 16:03

Dowiedzieliśmy się, że doniesienie agencji Reutera było nieprecyzyjne. IBM prowadzi w Polsce i Austrii interesy dotyczące tanich komputerów, natomiast maszyny przeznaczone będą wyłącznie na rynek rosyjski.

Za wprowadzenie w błąd przepraszamy. Tekst już został skorygowany.