IBM pomoże w prognozowaniu pogody na Olimpiadzie

Prognozy pogody na przyszłorocznych, Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie będą opracowywane przez superkomputer IBM, który będzie przepowiadać pogodę z dokładnością co do godziny, i to na każdym wskazanym kilometrze kwadratowym obszaru, na którym będą się odbywać różne zawody olimpijskie.

Będzie to możliwe dzięki temu, że Beijing Meteorological Bureau (Biuro Metereologiczne Pekinu) kupiło od IBM potężny komputer o nazwie System p575, zwiększając tym samym moc swojego centrum obliczeniowego dziesięciokrotnie. Superkomputer składa się z 80 węzłów obliczeniowych (zawierających procesory POWER5+) i może przetwarzać dane z szybkością 9,8 teraflopów (czyli 9,8 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Witryna Top 500 podaje, że zakupiony przez Beijing Meteorological Bureau superkomputer System p575 znajdzie się wśród 10 największych systemów obliczeniowych pracujących w Chinach. Na zdjęciu poniżej widać, jak pracownicy IBM przygotowują komputer System p575 do wysyłki.

Komputer będzie opracowywać pogodę na obszarze 44 tys. kwadratowych kilometrów, przepowiadając ją dla każdego kilometra kwadratowego. Oprócz prognoz podawanych co godzinę, komputer będzie też opracowywać prognozy długoterminowe, przepowiadające pogodę na kilka dni naprzód.