IBM pomoże w rozwoju Google Health

Google poinformowało, że firma IBM pomoże gigantowi z Mountain View w rozwoju Google Health. W rezultacie pacjenci mają mieć możliwość automatycznego dostępu do własnych danych oraz szybszej ich wymiany z wybranymi lekarzami.

Przypomnijmy, że Google Health uruchomione zostało w maju 2008 roku. Usługa ta pozwala pacjentom na przechowywanie, zarządzanie oraz udostępnianie innym informacji dotyczących stanu swojego zdrowia. Sameer Samat z Google jest zdania, że sojusz z IBM pozwoli przyspieszyć działanie serwisu.

"Nasza współpraca z IBM sprawi, że dostęp do danych stanie się dużo prostszy i niemal automatyczny. Google Health stanie się bardziej przyjazne użytkownikowi."

Specjaliści z Mountain View utrzymują, że dzięki oprogramowaniu IBM pacjenci będą mogli wysyłać informacje dotyczące ich stanu zdrowia w trybie niemalże natychmiastowym. Dane, już po kilku sekundach, staną się widoczne dla wybranych lekarzy czy innych specjalistów z zakresu nauk medycznych.

IBM poinformowało także, że informacje o stanie zdrowia będą mogły być udostępniane innym użytkownikom Google Health. Wszystko to z zachowaniem należytych, bardziej skutecznych niż do tej pory, środków ostrożności.

Czym jest Google Health?

Google Health to usługa online typu PHR (Personal Health Record), która umożliwia przechowywanie i udostępniane danych o stanie zdrowia osób w sieci WWW.

Termin PHR nie jest nowością i pochodzi z artykułu opublikowanego 1978 roku, zaindeksowanego przez PubMed. Pierwsze istotne wzmianki widnieją jednak dopiero w materiałach datowanych na rok 2000. Koncept był rozwijany przez wiele lat. PHR, w idealnym założeniu, jest indywidualnym zapisem historii oraz aktualnego stanu zdrowia osoby w postaci użytecznych danych i informacji, ogólnodostępnych online dla każdego użytkownika, który posiada odpowiednie prawa do ich wglądu.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury artykułu pt. "Microsoft HealthVault i Google Health"