IBM postanowił. To już koniec procesorów Cell

Firma IBM poinformowała, że procesor PowerXCell 8i będzie ostatnim układem z rodziny Cell.

PC World Testy - procesory AMD i Intel.

Procesory Cell (Cell Broadband Engine Architecture) powstały dzięki współpracy firm IBM, Toshiba i Sony. Stanowią one "serce" konsol PlayStation 3, telewizorów oraz superkomputerów.

Kilka dni temu wiceprezes IBM, David Turek podczas rozmowy z redaktorami niemieckiego serwisu Heise Online przyznał, że układ PowerXCell 8i (korzysta z niego drugi najpotężniejszy superkomputer świata, czyli Roadrunnera) będzie ostatnim przedstawicielem rodziny Cell. Oznacza to, że prace nad jego następcą, układem z dwoma rdzeniami PowerPC oraz aż 32 jednostkami wektorowymi (SPE) zostały wstrzymane.

Wydaje się, że decyzja firmy IBM podyktowana była starzeniem się architektury Cell. Np. w porównaniu do 1,4-gigahercowego procesora Sun Niagara 3,2-gigahercowy Cell w teście porównującym długie ciągi znaków jest aż 13-krotnie wolniejszy. Inaczej jest w przypadku prostych zadań, w których Cell jednak i tak jest zaledwie o 50% wydajniejszy od swojego konkurenta.

David Turek dodał również, że niektóre rozwiązania zastosowane w architekturze Cell zostaną wykorzystane w przyszłych projektach jego firmy. Niestety nie ujawnił żadnych informacji na ich temat. Stwierdził jedynie, że "przyszłość jest hybrydowa".

Warto też przypomnieć, że na architekturze Cell wzorowały się firmy Intel i AMD prezentując projekty Larrabee i Fusion.

Niestety nie wiadomo jak ta sytuacja wpłynie na następczynię konsoli PlayStation 3. Być może japoński gigant zleci IBM opracowanie mającego stanowić jej "serce" układu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: