IBM pracuje nad homomorficznym szyfrowaniem danych

Naukowcy z IBM pracują nad technologią, dzięki której komputery będą w stanie wykonywać obliczenia na zaszyfrowanych danych bez konieczności ich deszyfrowania. Aplikacje oparte na tej technologii będą np. mogły przetwarzać poufne informacje dostarczane im przez klientów, a ci będą pewni, że dane są absolutnie bezpieczne.

Brzmi to cokolwiek dziwnie, ale IBM twierdzi iż jest to możliwe. Klient będzie mógł wtedy wyszukiwać interesujące go treści używając zaszyfrowanych słów kluczowych i odbierać te treści w zaszyfrowanej postaci, odszyfrowując je na swoim stanowisku pracy. Technologia znajdzie też zastosowanie w filtrach, które będą w stanie identyfikować spam nawet w zaszyfrowanych wiadomościach pocztowych lub w aplikacjach chroniących informacje zawarte np. w danych medycznych.

Tajemnica rozwiązania tkwi w tzw. pełnym homomorficznym szyfrowaniu, które wykorzystuje matematyczny system znany pod nazwą "ideal lattice". Analitycy podkreślają, że technologia może znaleźć zastosowanie w środowiskach “cloud computing", które cieszą się ostatnio coraz większą popularnością.

Technologia jest bardzo skomplikowana i trudno jest ją objaśnić w kilku zdaniach. Jeden z inżynierów pracujących nad rozwiązaniem powiedział, że pełne homomorficzne szyfrowanie można porównać do sytuacji, w której laik wykonuje w perfekcyjny sposób, z zasłoniętymi oczami, skomplikowaną operację neurochirurgiczną, a po operacji nie pamięta absolutnie nic co robił.

Technologia ma jednak jedną wadę - przetwarzanie zaszyfrowanych danych bez konieczności ich deszyfrowania wymaga obecności bardzo silnych komputerów. Dlatego do tej pory nie znalazła ona zastosowania, chociaż teoretyczne podstawy pełnego homomorficznego szyfrowania danych są znane od 30 lat.