IBM pracuje nad następcą flasha - znowu będzie przełom?

Innowacyjność firm mierzy się zwykle liczbą zdobywanych przez nie patentów - od wielu lat liderem w tej dziedzinie jest IBM. Tym razem "Big Blue" opracował następcę dla pamięci flash; sądząc z oświadczeń prasowych lada moment możemy mieć do czynienia z przełomem.

O pamięciach phase-change (PCM, czyli wykorzystujących zmianę stanu) słychać było już ponad rok temu. Teraz IBM - wraz z Macroniksem i Qimondą - ogłosił, iż jest bliski zakończenia prac nad następcą popularnych flashy.

Układy PCM są znacznie wydajniejsze i mogą osiągać mniejsze rozmiary, a jednocześnie nie wymagają napięcia do utrzymania przechowywanych w nich danych. Prototyp przełącza się 500 razy szybciej niż układy flash oraz wymaga dwukrotnie mniej energii elektrycznej.

Szacuje się, że na PCM wyprzedza swoją epokę - zbudowano go z elementów, które, zgodnie z deklaracjami gigantów świata półprzewodników, w przypadku pamięci flash zostaną skonstruowane dopiero w 2015 roku. Do produkcji PCM wykorzystano german i antymon domieszkowane bliżej nieokreślonymi pierwiastkami.