IBM prezentuje chip PCM 100-razy szybszy od pamięci flash

Firma IBM poinformowała, że udało jej się stworzyć chip PCM, który pozwala na przechowanie dwóch bitów informacji (bez ryzyka uszkodzenia) w jednej komórce. Co istotne, jest on nawet 100 razy szybszy od obecnie dostępnych pamięci typu Flash.

PCM to skrót od Phase Change Memory, czyli pamięci zmiennofazowej. Bazuje ona najczęściej na stopie tellurku antymonu oraz galu i pozwala na zapis danych dzięki sterowanej impulsami elektrycznymi zmianie fazy z krystalicznej na amorficzną i z powrotem na krystaliczną.

PCM to pamięć nieulotna, czyli taka, która zachowuje zawartość również po odłączeniu od zasilania. Do tej pory jednak jednym z problemów, z którym musieli sobie poradzić naukowcy był fakt, że bez obawy o wystąpienie błędów zapisu w jednej komórce można było przechowywać tylko jeden bit informacji. Wpływało to oczywiście na ograniczenie pojemności oraz wysokie koszty produkcji.

Zobacz również:

  • Mobil(e)izacja. O ewolucji, stagnacji i przyszłości smartfonów
  • Flashpoint - sposób na to, aby Flash nigdy nie odszedł

Na szczęście firmie IBM udało się to zmienić. Zaprezentowała ona bowiem chip multi-bit PCM, w którego komórkach (a posiada ich 200 000) można poprawnie przechowywać po dwa bity informacji. Wykonany on został w 90-nanometrowej technologii CMOS i jest szybszy nawet 100 razy od obecnie dostępnych pamięci flash. Co więcej, w odróżnieniu od nich, pozwala na przeprowadzenie 5 milionów cykli zapisu (a nie kilku tysięcy cykli zapisu jak w przypadku konsumenckich pamięci Flash).

Analitycy przewidują, że pamięci typu PCM powinny szeroko zagościć na rynku (szczególnie w przedsiębiorstwach IT) w ciągu następnych pięciu lat.