IBM przedstawia plany "gigaprocesora"

Przyzwyczailiśmy się już do licytacji w wyścigu procesorów: 500 MHz, 600 MHz, 700 MHz... Ale big blue bije konkurencję na głowę.

IBM zapowiedział następną generację procesorów PowerPC o oznaczeniu Power4. Już w ub.r. przedstawiciele koncernu zapowiadali nowy "gigaprocesor", jednak dopiero teraz ujawnili szczegóły na jego temat. Nowy układ ma być wykonany w technologii 0,18 mikrona i będzie posiadać ponad 170 mln tranzystorów. Składać się będzie z dwóch procesorów taktowanych zegarem o częstotliwości 1,1 GHz. Power4 zostanie wprowadzony do sprzedaży w 2001 r.

IBM pracuje już nad nową wersją procesora wykonaną w technologii 0,13 mikrona z wykorzystaniem miedzi oraz krzemu na izolatorze (Silicon On Insulator - SOI). Najprawdopodobniej procesor taktowany zegarem o częstotliwości 2 GHz pojawi się na rynku na przełomie 2002/2003 r. Przedstawiciele IBM wyjaśniają, że tak długi czas wymagany jest do pełnego zgrania procesora ze wszystkimi innymi urządzeniami komputera: płytą główną, pamięcią, dyskami i urządzeniami wejścia/wyjścia (I/O).

Więcej informacji: www.ibm.com