IBM przejmie Red Hata za 34 mld dolarów. Powstanie hybrydowy gigant usług chmurowych

Dość niespodziewana informacja dotarła w niedzielę zza oceanu. IBM kupuje znanego w środowisku Open Source dewelopera oprogramowania Red Hat. Kwota transakcji (34 mld dolarów) może przyprawić o zawrót głowy. W ten sposób IBM umocni swoją pozycję na rynku hybrydowych rozwiązań chmurowych.

IBM przejmuje Red Hata

Połączone wysiłki IBM i Red Hata mają na celu stworzenie usługi chmurowej podobnej w swoim założeniu do Microsoft Azure. IBM nadal bardziej kojarzony jest z infrastrukturą, ale z pomocą oprogramowania biznesowego Red Hata będzie w stanie stworzyć zgrabną hybrydę do sprzedaży kompleksowych usług cloud computingu. Zaznaczono przy tym, że z nowym właścicielem Red Hat pozostanie na rynku jako samodzielny podmiot.

Trudno powiedzieć jaka przyszłość czeka Red Hata pod skrzydłami IBM. Część branży obawia się agresywnej znanej z Oracle polityki nastawionej przeciwko projektom Open Source. Co prawda w oficjalnym komunikacie prasowych zapewniono kontynuowanie wsparcia obecnie prowadzonych inicjatyw, ale brzmi to na tyle lakonicznie, że pewnym nie można być niczego.

Już teraz wiadomo, że kwota transakcji opiewająca na 34 mld dolarów stawia IBM i Red Hata w absolutnej czołówce. To jedna z największych transakcji na rynku oprogramowania. Według danych Gartnera z 2017 roku IBM miał 1,9 proc. udziałów w sektorze IAAS (Infrastructure-As-A-Service). Gigant zajmuje piątą pozycję w rankingu i musi działać, jeśli nie chce zniknąć z coraz ważniejszego dla całej branży świata w chmurze.

Jeśli IBM ostatecznie zdecyduje się uśmiercić Fedorę, głównym graczem na rynku pecetowych dystrybucji Linuksa pozostanie Canonical. Pozostaje pytanie, czy twórców Ubuntu nie będzie chciał przejąć Microsoft. Takiego scenariusza nie da się bowiem wykluczyć.