IBM przesyła 1 Tb/s za pomocą optycznego chipa

IBM poinformował, że udało mu się stworzyć technologię przesyłu danych opartą na ruchu fotonów, która pozwala na transfer danych z prędkością 1 Tb/s. Oznacza to np. możliwość przesyłu 500 filmów wysokiej rozdzielczości w sekundę. Optyczny chip do przesyłu danych nosi nazwę Holey Optochip.

IBM przesyła 1 Tb/s za pomocą optycznego chipa

IBM Holey Optochip

Układ Holey Optochip odbiera i nadaje impulsy świetlne, czyli fotony światła. Zaprojektowano go z myślą o obsłudze dużej ilości danych tworzonych i przesyłanych w sieciach firmowych i konsumenckich (serwisy społecznościowe itp.). Twórcy spodziewają się, że na początku będzie on pracował w superkomputerach i centrach danych. IBM wykorzystuje już technologię optyczną w tych obszarach rynku IT.

Optyczne sieci mogą znacznie poprawić szybkość transmisji danych poprzez przyśpieszenie ich przepływu. Uzyskiwane jest ono dzięki użyciu impulsów świetlnych zamiast elektronów - mówi IBM. Naukowcy starali się wykorzystać sygnały świetlne przy zachowaniu standardowych, tanich i masowych technik produkcyjnych. Dzięki temu układy nie będą drogie i mogą znaleźć szerokie zastosowanie.

Zobacz również:

  • Ślady ciemnej energii wykryte we Włoszech

Układy Holey Optochip zostały stworzone przez IBM-a na bazie standardowych 90 nm krzemowych układów CMOS, w których wykonano 48 otworów. Umożliwiają one dostęp do 24 fotodetektorów i 24 laserów. Moduły te powstały więc z elementów dostępnych na rynków. IBM dodaje też, że są one korzystne pod względem ekologicznym, gdyż zużywają poniżej 5 watów energii.

W przyszłości IBM chce pracować nad komercjalizacją tej technologi i jej popularyzacją, w czym spodziewa się wsparcia od różnych producentów. Firma ta widzi przyszłość komputeryzacji i szerokopasmowego przesyłu danych właśnie w układach optycznych. Dzisiaj, 8 marca, Holey Optochip zostanie zaprezentowany na konferencji OFC 2012 w Los Angeles.

Inną technologię przesyłu danych za pomocą fotonów zaprezentował w zeszłym roku Intel, który wcześniej stworzył także interfejs Thunderbolt umożliwiający transfer z prędkością do 10 Gb/s.