IBM rezygnuje z drukarek

Koncern IBM sprzeda swój dział zajmujący się produkcją drukarek japońskiej firmie Ricoh. Operacja przejęcia (której wartość szacowana jest na 725 mln USD), przeprowadzona zostanie przez powołaną przez koncerny firmę InfoPrint Solutions.

Decyzja władz IBM to kolejny przejaw nowej polityki koncernu, polegającej na pozbywaniu się niektórych działów zajmujących się produkcją sprzętu. Z podobną transakcją mieliśmy do czynienia w 2005 r., kiedy to Błękitny Gigant sprzedał japońskiej firmie Lenovo Group swój dział zajmujący się produkcją komputerów przenośnych (za 1,75 mld USD).

Przedstawiciele IBM mówią, iż od dawna rozważali sprzedaż działu produkującego drukarki, jednak bezpośrednim powodem podjęcia tej decyzji był wyraźny - 7-procentowy - spadek sprzedaży odnotowano w pierwszych 9 miesiącach ubiegłego roku.

Umowa podpisana przez IBM z japońskim Ricohem przewiduje, iż Błękitny Gigant przez najbliższe 5 lat będzie świadczył wsparcie techniczne na potrzeby utworzonej wspólnie przez koncerny firmy joint venture InfoPrint Solutions.