IBM rozciąga krzem

IBM opracowała technologię 'rozciągania krzemu', która zwiększa o 35% wydajność mikroprocesorów.

Opracowana przez firmę IBM nowa technologia produkcji mikroprocesorów nazwana została 'strained silicon' i polega na rozciąganiu krzemu, materiału z którego wykonuje się chipy, co pozwala elektronom szybciej przemieszczać się w tranzystorach, a to zwiększa wydajność układu i obniża poziom poboru mocy. Aby rozciągnąć krzem, naukowcy z IBM umieścili silikonowe atomy w substancji posiadającej większe przestrzenie pomiędzy cząsteczkami, w wyniku czego atomy krzemu automatycznie 'rozciągnęły' swoją strukturę. Nowa technologia ma znaleźć swoje komercyjne zastosowanie do 2003 roku.

'Elektrony to jedynki i zera, które przelatują przez chip i mogą to robić o 70% szybciej w rozciągniętym krzemie, co zwiększa wydajność procesora o 35% i redukuje pobór mocy o jedną trzecią. Celem jest jak najwyższa wydajność i pierwszymi układami nowej technologii będą chipy sieciowe i ASIC [application-specific integrated circuits] oraz oczywiście wszelkie urządzenia zasilane bateriami czyli przede wszystkim bezprzewodowe komputery przenośne', oświadczył rzecznik prasowy IBM Rupert Deighton.

Inną nową technologią stosowaną ostatnio w produkcji procesorów jest 'skalowanie' czyli proces zmniejszania i 'upychania' coraz ściślej tranzystorów na płytce. Sposób ten jednak jest bardzo kosztowny i wymaga od producenta zakupu nowego zestawu sprzętu wraz z każdą zmianą 'skali' produkowanych procesorów. 'Redukcja rzeczywistych rozmiarów tranzystorów wymaga zaawansowanych technik litograficznych, a jedna fabryka chipów kosztuje miliardy dolarów. W technologii 'strained silicon' nie musimy niczego zmniejszać, aby zwiększyć wydajność', twierdzi Rupert Deighton.

www.ibm.com


Zobacz również