IBM stworzy potężny superkomputer, który pomoże sięgnąć do początków wszechświata

Firma IBM rozpoczęła prace mające na celu zaprojektowanie potężnego superkomputera, który będzie stanowił "mózg" ogromnego systemu składającego się z sieci tysięcy radioteleskopów. Pozwolić ma on m.in. na zebranie informacji o początkach wszechświata.


SKA (Square Kilometre Array) to projekt, w którym uczestniczy ponad 20 krajów, w tym Polska. Ma on na celu zbudowanie największego i najbardziej czułego na świecie radioteleskopu, który pozwolić ma na zbadanie ewoluujących galaktyk i ciemnej materii, a nawet zebranie informacji na temat pochodzenia wszechświata.

Aby tego dokonać, stworzona zostanie sieć składająca się z 3000 radioteleskopów (każdy będzie 50 razy czulszy od dzisiejszych radioteleskopów), których powierzchnia będzie równa jednemu kilometrowi kwadratowemu. Zostaną one rozmieszczone na obszarze o szerokości 3 tysięcy kilometrów na terenie różnych krajów półkuli południowej, m.in. RPA i Australii.

Polecamy: Einstein kontra CERN: wybitny fizyk wciąż górą!

Coś to musi obsłużyć

Tak potężny system będzie wymagał równie potężnego superkomputera, który odpowiednio "zaopiekuje" się informacjami przesyłanymi przez każdy radioteleskop. Firma IBM poinformowała właśnie, że wraz z naukowcami z ASTRON rozpoczęła prace (mają potrwać pięć lat), które pozwolą na jego stworzenie.

IMB twierdzi, że projektowana maszyna będzie dysponowała mocą obliczeniową porównywalną z mocą obliczeniową stu milionów najszybszych obecnie komputerów. Powinna ona wystarczyć na poradzenie sobie z eksabajtem danych dziennie (to więcej niż przepływa w tym samym czasie przez cały internet).

Kiedy i za ile?

Budowa najpotężniejszego na świecie radioteleskopu powinna się zakończyć w 2024 roku i kosztować 1,5 miliarda USD. Więcej na jego temat znajdziecie pod tym adresem.