IBM symuluje pracę kory mózgowej kota

Firma IBM poinformowała, że przy współpracy z różnymi ośrodkami naukowymi udało jej się stworzyć symulację kory mózgowej kota. Zdaniem uczestników projektu, jest to milowy krok w kierunku osiągnięcia głównego celu - symulacji pracy ludzkiego mózgu.

W projekt, oprócz firmy IBM, były zaangażowane uniwersytety Stanford University, Cornell University, Columbia University, University of Wisconsin-Madison i UC-Merced. Symulację mózgu wyposażonego w miliard neuronów oraz 10 bilionów łączących je synaps (odpowiednik kory mózgowej kota) udało się przeprowadzić na wyposażonym w 147 456 procesorów i 144 TB pamięci superkomputerze Blue Gene/P, który znajduje się w Lawrence Livermore National Laboratory.

"To jest historyczny krok milowy" - powiedziała Dharmendra Modha, naukowiec IBM-a pracujący nad projektem "cognitive computing".

"Pokazuje on, że jeżeli zbudujemy superkomputer oferujący moc na poziomie 1 eksaflopa oraz 4 petabajty pamięci - co może się urzeczywistnić w ciągu dekady - możliwe będzie stworzenie symulacji porównywanej z pracą ludzkiego mózgu" - dodaje Modha.

Ostatecznie, firma IBM chce stworzyć komputer, który będzie mógł "symulować i naśladować możliwości mózgu w zakresie uczuć, percepcji, działania, interakcji i świadomości". Celem nie jest budowa robota zachowującego się jak człowiek, lecz systemu gotowego do analizowania w czasie rzeczywistym strumieni ciągłych danych, który pomoże przedsiębiorstwom w podejmowaniu lepszych decyzji.

Mający na celu stworzenie sztucznego mózgu projekt "cognitive computing" powstał cztery lata temu. Jest częścią programu Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics (SyNAPSE), który współfinansuje Defense Advanced Research Projects Agency (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych).

Warto przypomnieć, że kilka dni temu została opublikowana kolejna edycja listy Top500 (aktualizowanego dwa razy w roku zestawienia komputerów o największej na świecie mocy obliczeniowej), na której czele nastąpiła zmiana lidera - został nim działający w amerykańskim laboratorium Oak Ridge superkomputer Cray XT5. Z kolei według naukowców w okolicach 2018 roku powinny pojawić się superkomputery klasy exascale, które będą pozwalały na osiągnięcie mocy obliczeniowej na poziomie eksaflopa (1000 petaflopsów). Teoretycznie więc wówczas powinna być możliwa symulacja mózgu ludzkiego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: