IBM testuje prototyp procesora Power5

IBM potwierdził, że procesor Power5 jest już gotowy i prototyp produktu przechodzi obecnie fazę intensywnego testowania. Procesor pracuje w trybie wielowątkowości i został zaprojektowany w oparciu o architekturę wielordzeniową.

IBM ujawnił, że procesor był testowany na serwerach pracujących pod systemami operacyjnymi AIX, Linux i OS/400. Wiadomo już, że układ będzie instalowany w serwerach linii eSeries, które pojawią w ofercie IBM w 2004 roku. Wiadomo też, że procesor Power5 będzie taktowany szybszym zegarem niż procesory linii Power4 (ponad 2 GHz) i będzie też dysponować pojemniejszym buforem. Jednak podstawowa różnica między tymi procesorami polega na tym, że procesor Power5 pracuje w trybie symetrycznej wielowątkowości. Jeden procesor pracuje wtedy tak, iż aplikacja ma wrażenie jakby miała do czynienia z dwoma procesorami. Korzystając z usług takiego procesora, niektóre aplikacje mogą pracować nawet o 40 procent wydajniej.

Opracowana przez IBM technologia symetrycznej wielowątkowości pracuje podobnie jak Intelowska technologia hiper-wielowątkowości, która jest stosowana w procesorach Pentium 4.

IBM była pierwszą firmą, która zaczęła zagnieżdżać na jednym układzie scalonym wiele rdzeni, podczas gdy Intel był prekursorem rozwiązania polegającego na zastosowaniu symetrycznej wielowątkowości w jednordzeniowych układach scalonych. Kolejnym logicznym krokiem było opracowanie układu zawierającego wiele rdzeni, z tym że każdy z nich pracuje w trybie wielowątkowości. I takim właśnie układem jest procesor Power5.

Technologia symetrycznej wielowątkowości zwiększa efektywność pracy procesorów, ponieważ mogą one wykorzystywać te cykle zegara, które są normalnie tracone w wyniku oczekiwania na nadejście danych odczytywanych z pamięci komputera. Testy wykazują, że serwery oparte na takich procesorach pracują o ok. 20 do 40 procent wydajniej niż serwery oparte na procesorach pracujących w trybie jednowątkowości.

Pierwszy układ Power5 będzie produkowany w oparciu o technologię 130 nanometrów. Oznacza to tyle, że najmniejszy element układu będzie mierzyć nie więcej niż jedna 130-to miliardowa część metra. W 2005 roku IBM zamierza przejść na technologię 90 nanometrów.

IBM zamierza zmodyfikować system operacyjny AIX w taki sposób, aby użytkownik mógł zależnie od potrzeb włączać oraz wyłączać opcję wielowątkowości. Dla użytkowników uruchamiających określone aplikacje (na przykład techniczne, które nie wymieniają tak często danych z pamięcią komputera) praca w trybie jednowątkowości może być atrakcyjniejsza. Kolejna nowość ma polegać na dynamicznym zarządzaniu poborem mocy, co spowoduje, że procesor będzie wydzielać mniej ciepła.

Nietrudno się domyśleć, że następcą układu Power5 będzie układ Power6, który ujrzy światło dzienne prawdopodobnie w 2006 roku.