IBM uderza sam w siebie

Stworzony przez firmę IBM superkomputer Blue Gene/L po raz kolejny pobił własny rekord wydajności. Napędzana ponad 65 tysiącami procesorów maszyna jest w stanie osiągnąć moc obliczeniową równą niemal 281 teraflopom.

IBM Blue Gene/L

IBM Blue Gene/L

Kiedy zerkniemy na listę pięciuset najwydajniejszych komputerów na świecie (TOP 500 Supercomputers), dostrzeżemy, że pierwsze miejsce na niej zajmuje Blue Gene/L z wynikiem 138,8 teraflopów. Jest to poprzedni rekord tej samej maszyny, która w trakcie wcześniejszych pomiarów nie była jeszcze w pełni zmontowana.

Superkomputer IBM pracuje w Lawrence Livermore National Laboratory i służy do cyfrowego modelowania wybuchów bomb o dużej sile rażenia (atomowe, termojądrowe).

W LLNL znajduje się również inna maszyna stworzona przez IBM, która zbliżyła się do rekordu Blue Gene/L. Jest to ASC Purple osiągający wydajność rzędu ok. 100 teraflopów i używający ponad 12,5 tysiąca procesorów Power5.

Obydwa superkomputery kosztowały łącznie 290 milionów dolarów. Do ich napędzania i chłodzenia zużywa się 10 megawatów mocy.


Zobacz również