IBM ulepsza HTTP

IBM opracował technologię Reliable HTTP, zwiększającą niezawodność komunikacji w stosunku do standardowego protokołu HTTP.

IBM stara się zdobyć poparcie branży IT dla unowocześnionej technologii HTTP, na której opiera się większość ruchu w Internecie. Opracowany przez koncern protokół HTTPR (Reliable HTTP) ma za zadanie zwiększyć niezawodność wymiany danych w sieci. Innowacyjność protokołu HTTPR polega na tym, że zapewnia on, iż wysłana informacja dotarła do adresata tylko raz. Według IBM ma to największe znaczenie w zastosowaniach e-biznesowych, a szczególnie w branży B2B (business to business), gdzie dane dotyczące np. zamówienia, muszą dotrzeć do adresata dokładnie jeden raz.

HTTPR został stworzony tak, aby współpracował z innymi protokołami wykorzystywanymi w Internecie, np. SOAP (Simple Object Access Protocol), UDDI (Universal Description Discovery and Integration), czy WSDL (Web Services Description Layer). Nowy protokół opiera się na specyfikacji HTTP 1.1 i współpracuje również z HTTPS.

Zobacz również:

  • Najlepsze routery na kartę SIM - jaki router kupić?

"Niezawodność powinna być podstawą wszystkich standardów usług internetowych", mówią przedstawiciele IBM. "Można ją zapewnić na poziomie aplikacji, albo w warstwie transportu danych. To drugie rozwiązanie pozwala na znaczne uproszczenie struktury aplikacji". Do właściwego działania, HTTPR wymagane są pewne zmiany po stronie oprogramowania serwerowego i konkretnych aplikacji internetowych. IBM nie ogłosił jak dotąd planów zaimplementowania HTTPR w WebSphere. Wstępna specyfikacja protokołu została już opublikowana na stronach utrzymywanego przez IBM serwisu dla programistów. W najbliższym czasie firma zamierza przedstawić HTTPR organizacjom standaryzacyjnym m.in. Internet Engineering Task Force.