IBM wybuduje hybrydowy superkomputer

IBM wygrał przetarg na budowę hybrydowego superkomputera o nazwie Roadrunner. Maszyna będzie jednocześnie korzystała z procesorów Opteron i Cell. Komputer stanie w Los Alamos National Laboratory, które zajmuje się m.in. badaniami nad bronią jądrową. W momencie powstania ma być najszybszym tego typu urządzeniem na świecie, którego moc obliczeniowa będzie wynosiła 1 petaflop.

Przetarg na budowę Roadrunnera ogłoszono w maju, gdy amerykański Senat zgodził się na dofinansowanie pierwszej fazy jego budowy kwotą 35 milionów dolarów. Prace nad maszyną rozpoczną się jeszcze we wrześniu, a mają zakończyć się w przyszły roku. Powstanie pierwszego petaflopowego komputera o nazwie Protein Explorer ogłosili już wcześniej Japończycy z instytutu RIKEN (Instytut Badań Fizycznych i Chemicznych), jednak ich twierdzenia nie zostały zweryfikowane standardowym testem wydajności superkomputerów Linpack.

Roadrunner, wraz z Protein Explorerem i tokijskim Tsubame są przedstawicielami nowego typu superkomputerów - maszyn hybrydowych, w których obok konwencjonalnych CPU ogólnego przeznaczenia stosuje się "dopalacze" do zadań specjalnych. W przypadku Roadrunnera tymi "dopalaczami" są procesory Cell. Ten nowy trend w budowie superkomputerów to wynik... oszczędności. Okazuje się, że wykorzystanie tradycyjnych układów x86, takich jak Opteron czy Xeon, i wymuszenie na nich pracy na maksymalnych obrotach powoduje zużycie znacznie większej ilości energii, niż wykorzystanie niekonwencjonalnych układów do zadań wymagających olbrzymich mocy obliczeniowych.

W przypadku wydajności rzędu 1 petaflopa system zbudowany z samych x86 wymagałby dostarczenia kilkudziesięciu megawatów mocy. Dzięki zastosowaniu układów Cell Roadrunner będzie potrzebował do pracy około 10 megawatów. A że dostarczanie przez rok 1 wata kosztuje około 1 dolara, roczne oszczędności liczone są w dziesiątkach milionów USD.