IBM wysyła "opornych" na szkolenia, tnie pensje o 10%

Firma IBM wdrożyła nowy program treningowy, w ramach którego pracownicy zakwalifikowani jako "nie nadążający za przyswajaniem wiedzy" zostaną poddani przymusowemu szkoleniu, któremu towarzyszyła będzie obniżka pensji.

Wirtualne targi pracy

Zapraszamy do odwiedzenia wirtualnych targów pracy IT Career Expo organizowanych na stronie targi.itcareerexpo.pl. Targi rozpoczęły się 15-go września i potrwają do soboty, 20-go września br. Można na nich poznać oferty pracy od ponad 30 wystawców i porozmawiać z tymi firmami online. Przez te kilka dni, zarówno osoby szukające pracy, jak i te które już ją mają, będą mogły sondować rynek w poszukiwaniu nowych, interesujących pracodawców.

Wszystkie osoby, które zdecydują się odwiedzić stronę internetową targów IT Career Expo, będą mógłby wziąć udział w organizowanym prze IDG Poland S.A. konkursie, w którym nagrodą jest tablet Lenovo Yoga B6000 QC.

Jutro ostatni dzień targów IT Career Expo, które pozwalają na sprawdzenie ofert pracy 30 firm szukających osób na stanowiska związane z sektorem IT. Jeżeli jesteś jedną z nich powinieneś jednak pamiętać, że czeka Cię ciężka harówka. Jeżeli nie będziesz "dawał rady", być może spotka Cię podobna nieprzyjemna niespodzianka, jak pracowników firmy IBM.

Mowa konkretnie o pracownikach IBM Global Technology Services zajmujących się usługami outsourcingu IT. Niektórzy z nich otrzymali bowiem niedawno informację, w której mogli przeczytać, że ostatnia ocena wykazała, iż niektórzy menadżerowie i pracownicy nie nadążają z przyswajaniem wiedzy i umiejętności niezbędnych do odpowiedniej reakcji na zmieniające się potrzeby klientów, technologii i rynku. W związku z tym, że "zostali zidentyfikowani jako jedna z takich osób", będą musieli odbyć półroczne szkolenie (zacznie się od połowy października), któremu poświęcą maksymalnie jeden dzień w tygodniu, i podczas którego będą musieli "skupić się na nauce i rozwoju".

Oczywiście nieprzyjemnie jest usłyszeć, że nie nadążamy za kolegami z pracy i musimy się poduczyć, lecz to jednak nie wszystko. Dodatkowo osoby takie czeka przez wspomniany okres...redukcja podstawy wynagrodzenia o 10%. Do normalnego poziomu ma wrócić...1 kwietnia. Cóż, dosyć niefortunnie wybrano tę datę.

Co na to pracownicy i organizacje ich chroniące?

Oczywiście "szczęśliwcy" nie są szczęśliwi z takiego obrotu sprawy. Niektórzy uważają, że w ten sposób IBM chce ich zmusić do odejścia z firmy, natomiast inni podkreślają, iż zostali błędnie wytypowani, ponieważ wcześniej byli dobrze oceniani w zakresie podnoszenia kwalifikacji.

Lee Conrad z lokalnej organizacji Communications Workers of America twierdzi, że działania IBM-a są karygodne.

Źródło: Computerworld

"Pracownicy firmy IBM nie mają problemów z przyswajaniem nowych umiejętności, ale łączenie tego z cięciami płac jest oburzające i nie do przyjęcia. IBM nadal prowadzi działania obniżające morale i lojalność pracowników" - powiedział Lee Conrad twierdząc dodatkowo, że odbić się to może negatywnie na klientach.