IBM: wzrost liczby trojanów - spadek ataków phishingu

Według najnowszego raportu opublikowanego przez firmę, w pierwszej połowie roku odnotowano istotny spadek wolumenu spamu związanego z phishingiem, przy jednoczesnym wzroście wykorzystania przez cybeprzestepców bardziej efektywnych technologii przechwytywania wrażliwych danych osobowych.

Według "IBM Internet Security Systems 2009 Mid-Year Trend & Risk Report", obejmującego pierwsze półrocze br., 55 proc. nowych kodów złośliwych to trojany, co oznacza 9 proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Ataki phishingu stały się rzadsze prawdopodobnie a tego powodu, iż cyberprzestępcy uznali trojany za rozwiązanie przynoszące lepsze rezultaty. Wśród państw przodujących w phishingu jest Rosja - 7,2 proc. udziału w światowej puli tego rodzaju zagrożeń.

Liczba złośliwych odnośników używanych do skłaniania użytkowników do sprowadzania malware lub wizytowania niebezpiecznych witryn wzrosła w pierwszej połowie br. o 508 proc. w porównaniu z pierwszą połową roku ubiegłego. Na czele listy krajów, dokąd takie odnośniki prowadzą, są Stany Zjednoczone - 36 proc. znanych odnośników złośliwych. Drugie miejsce zajmują Chiny. Odnośniki do złośliwych witryn często są umieszczane na legalnych stronach internetowych, co wzbudza zaufanie internautów.

W obszarze luk oprogramowania i łatek z tym związanych, raport odnotowuje spadek o 8 proc. w stosunku do pierwszej połowy roku 2008. W rankingu liczby luk oprogramowania, które nie zostały załatane, prym wiedzie Joomla! (open source) - 80 proc. luk bez łatek (całkowita liczba luk - 40). Na drugim miejscu plasuje się Apple (18 proc. niepołatanych, całkowita liczba luk - 122). Microsoft zaliczył 17 proc. niepołatanych luk, a Cisco, Novell, HP, Sun -14 proc. lub mniej.