IBM zapowiada sieciowy pakiet biurowy

Pakiet oprogramowania biurowego, w którym znajdziemy edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, klienta pocztowego oraz odpowiednik Accessa, zapowiada IBM. Na uwagę zasługuje fakt, iż wszystkie te aplikacje mają być dostępne poprzez interfejs sieciowy.

W przeciwieństwie do pakietu biurowego Microsoftu, z którego mogą korzystać jedynie użytkownicy systemów Windows oraz Mac OS, propozycja zaprezentowana przez firmę IBM będzie dostępna także dla platform Linuksowych, Uniksowych, jak również z poziomu urządzeń przenośnych – handheldów. Tak szerokie spektrum zastosowania staje się możliwe, dzięki sposobowi dostępu do programów pakietu. Odbywać się to ma poprzez serwer sieciowy, na którym zostaną umieszczone aplikacje.

Ukłonem w stronę bardziej mobilnych użytkowników (posiadaczy notebooków lub handheldów) jest sposób pracy z pakietem biurowym IBM, który został zaprojektowany tak, aby przez większość czasu możliwa była praca w trybie offline i połączenie z serwerem tylko w celu zsynchronizowania danych.

IBM zamierza zainteresować i przyciągnąć klientów na dwa sposoby: przede wszystkim liczy się mobilność zaproponowanego rozwiązania, z drugiej zaś strony cena tej usługi w porównaniu do cen konkurencyjnych produktów będzie dość atrakcyjna – miesięczny abonament w wysokości 2 USD. Do tego dojdą koszty związane z oprogramowaniem po stronie serwera (w tym wypadku będzie to WebSphere).

Więcej informacji: http://www.ibm.com