IBM zrobił ogromny krok naprzód w budowie grafenowych procesorów

Firma IBM poinformowała o wielkim kroku naprzód w budowie procesorów opartych na nanorurkach węglowych. Udało jej się bowiem rozwiązać dwa najpoważniejsze problemy stojące na drodze rozwoju nowej technologii.

Najwydajniejsze procesory Intela budowane są w wymiarze 22 nanometrów. Po 2015 roku na rynku powinny jednak zagościć układy zbudowane w oparciu o 10-nanometrowy proces produkcyjny, który to wynik ma zostać z czasem jeszcze bardziej wyśrubowany. Nie zmienia to jednak faktu, że powoli zbliżamy się do granic możliwości technologii krzemowej.

Groźba zahamowania rozwoju procesorów zmusiła więc czołowe firmy technologiczne do prac nad nowymi technologiami ich produkcji. Najbardziej obiecująca z nich oparta jest na nanorurkach węglowych, których ścianki zbudowane są ze zwiniętego grafenu. Na drodze do jej wykorzystania stoją jednak różne problemy. Najpoważniejsze z nich dotyczą kwestii precyzyjnego umieszczania nanorurek na chipie oraz występowania tzw. nanorurek o właściwościach metalicznych, które mogą prowadzić do błędów w pracy procesora.

Przełom IBM-a

Na szczęście firmie IBM udało się właśnie pokonać wspomniane bariery. Pracujący nad nową technologią badacze umieścili bowiem precyzyjnie na pojedynczym układzie scalonym ponad 10 tysięcy nanorurkowych tranzystorów jednocześnie eliminując z procesu niepożądane metaliczne nanorurki.

Oczywiście wspomniane 10 tysięcy tranzystorów to bardzo niski wynik w porównaniu do obecnych procesorów, z których najwydajniejsze korzystają ze znacznie powyżej miliarda tranzystorów. Jego osiągnięcie stanowi jednak prawdziwy przełom (jest on o 2 rzędy wielkości większy od poprzednich prób) i zdaniem firmy IBM może pozwolić na znaczne przyspieszenie prac nad procesorami nowej generacji.