ICANN testuje nazwy domen w 11 językach

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) zainicjowała wczoraj program IDN (International Domain Names), który pozwoli użytkownikom Internetu testować nazwy domen najwyższego poziomu (top-level domains) w 11 językach.

Obecnie nazwy domen poziomu TLD (top-level domains) mogą się składać tylko ze znaków ASCII (litery od A do Z). Testowanie (które zaczęło się 15 października) jest pierwszym krokiem zmierzającym do tego, aby użytkownicy Internetu mogli przeglądać sieć WWW i wpisywać adresy URL , posługując się swoimi narodowymi językami.

Testowanie nowych nazw domen jest możliwe po tym, gdy ICANN dodał do nazw domen najwyższego poziomu 11 wpisów .test, co oznacza, że nowe nazwy są traktowane tak samo jak inne nazwy z tego obszaru, takie jak .net, .com, .info, .uk czy .de.

ICANN dodał nowe wpisy .test w następujących językach: arabski, perski, chiński (uproszczony i tradycyjny), rosyjski, hindi, grecki, koreański, jidysz, japoński i tamilski. Języki zostały wybrane po dyskusji w Internecie, która wykazała, że społeczności posługujące się tymi językami są żywo zainteresowane nową inicjatywą IACNN.


Zobacz również