ICQ 4.0 Komunikator z wtyczkami

Kolejna najnowsza wersja komunikatora ICQ została wyposażona w nowy interfejs programistyczny, który umożliwia między innymi tworzenie rozszerzeń, wzbogacających funkcjonalność programu.

Nowe ICQ 4.0 otrzymało odświeżony interfejs graficzny, zwany Super Message. Przy jego projektowaniu, kierowano się maksymalną prostotą obsługi. W efekcie najważniejsze funkcje są łatwo dostępne w głównym oknie programu. Nowy interfejs można łatwo dopasować do własnych potrzeb i gustów, na przykład poprzez zmienię kolorystyki. Użytkownik ICQ może teraz wybrać statyczną lub animowaną grafikę, która będzie go przedstawiać w oknie rozmowy. Przydatną nowością jest „przypominacz”, wyświetlający powiadomienie, gdy osoba znajdująca się na twojej liście kontaktów ma akurat urodziny.

Program zawiera zestaw gotowych plug-inów, demonstrujących potencjał i możliwości nowego interfejsu programistycznego. Wtyczki te umożliwiają przesyłanie elektronicznych pocztówek i plików graficznych, np. zdjęć z aparatów cyfrowych. Znalazło się wśród nich również kilka prostych gier sieciowych. Wtyczki są dostępne są poprzez oddzielny pasek narzędzi, który rozwija się po naciśnięciu przyciskimu &Xtraz&. W przyszłości wtyczki umożliwią również prowadzenie wideokonferencji oraz lokalizowanie miejsc na mapie.

ICQ 4.0 jest na razie dostępne w „odchudzonej” wersji Lite. Program zawiera jedynie funkcje niezbędne do prowadzenia internetowych pogawędek oraz wysyłania SMS-ów.

Informacje: http://www.icq.com