ICQ 4.0 - nowy, otwarty komunikator

Koncern AOL udostępnił najnowszą wersję komunikatora ICQ. Nowa edycja, oznaczona numerem 4.0, dość zasadniczo różni się od poprzednich - zarówno liczbą nowych funkcji, jak i zastosowaniem zupełnie nowego, "otwartego" interfejsu programistycznego, który umożliwia użytkownikom programu tworzenie własnych dodatków, rozszerzających jego funkcjonalność (tzw. plug-in'ów).

Jednym z ważniejszych elementów ICQ 4.0 jest nowy API (application programming interface - interfejs programowy aplikacji) o nazwie Xtraz, umożliwiający użytkownikom tworzenie własnych "wtyczek" do programu.

Program wyposażony jest w pakiet "wtyczek" stworzonych z wykorzystaniem Xtraz - są to m.in. gry (przeznaczone zarówno do grania solo, jak i w trybie multiplayer), mechanizm do wysyłania e-kartek oraz narzędzie do przesyłania cyfrowych zdjęć. Później mają się również pojawić dodatki, umożliwiające prowadzenie rozbudowanych wideo-chatów, wyszukiwanie lokacji na mapie oraz nowe gry.

Aplikacje wykorzystujące interfejs Xtraz rezydują na serwerze - dzięki temu AOL będzie mógł je automatycznie aktualizować. Na początku takie plug-in'y będą przygotowane przez partnerów AOL - później firma zamierza zaoferować użytkownikom możliwość tworzenia własnych wtyczek.

Pozostałe nowości, które znajdziemy w ICQ 4.0, to m.in.: zupełnie nowy interfejs, zwany Super Message (wszystkie najważniejsze funkcje dostępne są teraz z poziomu jednego okna), uproszczona obsługa oraz pełna integracja z uruchomionym w marcu serwisem ICQ Universe.

W tej chwili z ICQ korzysta codziennie ponad 8 mln użytkowników z całego świata - jest to czwarty pod względem popularności komunikator na świecie (po AOL IM, MSN Messenger i Yahoo Messenger).

Więcej informacji oraz plik do pobrania:

http://www.icq.com