ICQ w Lotusie

Oprogramowanie Lotus Notes będzie współpracować ze stworzonymi przez America Online usługami AIM oraz z ICQ.

Prawdopodobnie już niedługo osoby korzystające z oprogramowania Lotus Notes będą mogły prowadzić sieciowe pogawędki z użytkownikami aplikacji ICQ. Obecnie system Lotus Notes współpracuje z programem America Online, służącym do błyskawicznej komunikacji przez sieć - AIM (AOL Instant Messenger).

Wkrótce osoby korzystające z AIM będą mogły przesyłać tekstowe wiadomości użytkownikom wbudowanego w Lotus Notes narzędzia - Sametime i na odwrót. Według zapowiedzi producenta Lotus Notes (czyli firmy IBM), odpowiedni moduł umożliwiający współpracę obydwu systemów instant messaging, ukaże się w III kwartale br. Oprócz pogawędek przy użyciu klawiatury nowy system ma umożliwiać także strumieniowe transmisje audio i wideo. Aplikacja zostanie wyposażona w narzędzie służące do tłumaczenia w czasie rzeczywistym - Lotus Translation Services. Rozwiązanie pozwoli na wymianę informacji pomiędzy osobami używającymi różnych języków, jednak w chwili obecnej nie podano jeszcze, jakie języki będą obsługiwane.

Lotus jest pierwszą firmą, która skorzysta z ogłoszonego przez America Online "swobodnego dostępu do AIM". AOL ugięła się bowiem pod naciskiem kilku innych koncernów (Microsoft, Yahoo!, iCast Corp., Tribal Voice), które protestowały przeciwko blokowaniu kontaktów użytkowników innych programów klasy instant messaging z AIM, oskarżając America Online o praktyki monopolistyczne. Według szacunków iCast, oba systemy AOL (AIM i ICQ) stanowią w tej chwili 90% rynku usług instant messaging.


Zobacz również