ICQ znany i mniej znany

ICQ jest programem bardzo łatwym w obsłudze i korzystanie z jego podstawowych funkcji nie powinno sprawiać nikomu kłopotu. Warto jednak wykorzystać wszystkie jego możliwości.

ICQ jest programem bardzo łatwym w obsłudze i korzystanie z jego podstawowych funkcji nie powinno sprawiać nikomu kłopotu. Warto jednak wykorzystać wszystkie jego możliwości.

Początek pracy z ICQ jest zawsze podobny i polega na utworzeniu nowego profilu użytkownika. Jest to proste, trzeba tylko zastanowić się, czy naprawdę warto podawać dokładne osobiste dane. Ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza jeśli chodzi o upowszechnienie informacji w Sieci. Na potrzeby ICQ warto założyć dodatkowe, bezpłatne konto poczty elektronicznej. Dzięki temu prostemu zabiegowi można uniknąć poważnych kłopotów, gdy np. konto e-mail w pracy zostanie zalane dziesiątkami bzdurnych lub nieprzyjemnych listów. Można także podać dwa konta pocztowe: pierwsze z nich nie będzie przez ICQ udostępniane innym użytkownikom i wykorzystywane tylko do ewentualnego przypominania hasła. Aby tak się stało, należy przejść do ICQ|Change My Details na kartę Main i zaznaczyć pole wyboru Don't publish my Primary Email adress... (można to zrobić już w trakcie tworzenia profilu użytkownika). Drugi adres e-mail można uzyskać chociażby z witryny ICQ www.icq.com lub uruchamiając opcję ICQMail|Register New Account.

ICQ znany i mniej znany

ICQ, król internetowych pogawędek, zawiera ogromną liczbę opcji.

ICQ (wersja 2000 a i nowsze) ma bogaty zestaw opcji, dostosowujący działanie programu do indywidualnych potrzeb użytkownika - wystarczy przejść do ICQ|Preferences. Na początek warto zajrzeć do opcji ContactList do karty Shortcuts. Znajdują się tutaj skróty klawiaturowe, uruchamiające różne polecenia ICQ. Chyba najbardziej godnym uwagi jest Activate/ Deactivate ICQ Window - jego użycie z poziomu Windows lub dowolnej aplikacji (o ile ona sama nie wykorzystuje tego skrótu) powoduje wyświetlenie głównego okna ICQ. Domyślnie przyjęto skrót [Ctrl Shift A], ale można też zdefiniować własny - wystarczy kliknąć pole Edit Current Shortcut, a następnie nacisnąć wybraną kombinację klawiszy. Teraz kliknij przycisk Assign i skrót zostanie przypisany do funkcji. Warto także zajrzeć do opcji ICQ|Preferences|Shortcut Bar. Można tutaj zmienić wygląd paska ICQuick, który jest widoczny z prawej strony głównego okna ICQ. Co ciekawe, na pasku tym można umieścić skrót do dowolnego programu, niezwiązanego z ICQ. Wystarczy kliknąć przycisk Add External File i wskazać plik wykonywalny (EXE).

ICQ znany i mniej znany

ICQ, Plus umożliwia zmianę wyglądu wszystkich elementów, z których składa się ICQ.

Chociaż ICQ jest przeznaczony głównie do szukania znajomych przebywających aktualnie w Sieci i nawiązywania bezpośredniej wymiany wiadomości, to kilka opcji czyni z niego rodzaj organizatora informacji osobistych (PIM). Z pewnością warto wypróbować opcję Reminder, dzięki której o ustalonej godzinie (lub dniu) ICQ wyświetli komunikat przypominający np. o ważnym telefonie. Aby użyć Remindera, wystarczy przejść do My ICQ|Reminder|New Reminder, ustawić datę i godzinę, wpisać wiadomość i kliknąć przycisk Add to Reminder. O ustalonej porze ICQ przypomni o ważnej sprawie - zostanie odegrany dźwięk i wyświetlony wpisany wcześniej komunikat.

Jedną z bardziej przydatnych opcji ICQ jest powiadamianie o nadejściu nowej wiadomości e-mail. Taka usługa może być przydatna zwłaszcza wtedy, gdy korzystasz z kilku różnych darmowych kont pocztowych. Co więcej, ICQ może kontrolować kilka różnych kont pocztowych i informować o nadejściu nowych wiadomości do każdego z nich. Jak ustawić sprawdzanie kont pocztowych? Należy w tym celu kliknąć przycisk Check New Mail na pasku ICQuick lub przejść do ICQ|Preferences|Email Preferences na kartę Email Alerts. Teraz wystarczy zaznaczyć przycisk Add i wpisać dane dotyczące konta e-mail (typ, adres serwera, nazwę i hasło użytkownika).

ICQ to nie tylko pojedynczy program. Powstało już wiele dodatków i wtyczek, które zmieniają i uatrakcyjniają ten program. Najbardziej twórczy jest chyba ICQ Plus, który umożliwia utworzenie własnego wizerunku ICQ za pomocą tzw. skórek. Nowy wygląd można zaaplikować tylko ICQ w wersji 99b lub nowszej (ICQ Plus dla ICQ 2000a build #3143 i nowszych powinien być już dostępny w chwili ukazania się tego numeru PCWK).

Do przygotowania własnej skórki potrzebne mogą być, oprócz ICQ Plus: program obsługujący pliki ZIP (np. PowerArchiwer 2000 z naszego krążka 7-8/2000) oraz edytor grafiki (może to być GST PhotoFX 2, dołączony na krążku do PCWK 6/2000). Skórka do ICQ to bowiem nic innego, jak plik ZIP, zawierający bitmapy odpowiadające wszystkim elementom ICQ - tłom dla menu, przyciskom... Poszczególne elementy "wystroju" ICQ można także zmieniać bezpośrednio przy użyciu ICQ Plus. Najwygodniej jest przejść do ICQ|Plus, na karcie Skins wybrać jedną ze skórek i kliknąć przycisk OK. Teraz można już dopasować takie elementy jak rodzaj czcionek, kolor ramek itp.

Gotowe skórki zmienia się bardzo łatwo, trzeba tylko zapisać je jako

pliki ZIP i umieścić w folderze \ICQPlus\Skins. Po zainstalowaniu ICQ Plus w prawym górnym rogu głównego okna ICQ pojawia się mały przycisk ze znakiem "+". Wystarczy go użyć i wybrać z wyświetlonej listy jedną ze skórek. Więcej informacji na temat ICQ Plus i sposobach na zmianę wyglądu ICQ można znaleźć na stronie www.icqplus.org .