ID Block - polski sposób na zabezpieczenie kart zbliżeniowych

Korzystając codziennie z coraz popularniejszych kart zbliżeniowych, nie uświadamiamy sobie, że jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Jednym z rozwiązań, które mają temu przeciwdziałać, jest polski wynalazek - ID Block.

Karty zbliżeniowe

Miliony kart zbliżeniowych już w Polsce

Polacy posiadają już ponad 6 milionów paszportów biometrycznych z RFID, a do końca roku w w Polsce ma być już 10 milionów zbliżeniowych kart płatniczych (według badań POLASIK Research). Do tego należy doliczyć setki tysięcy kart miejskich, elektronicznych legitymacji studenckich oraz liczne karty systemów kontroli dostępu (stosowane przez firmy i instytucje publiczne).

ID Block

ID Block

- Często nie zdajemy sobie sprawy, co oznacza fakt, że nie musimy dotykać kartą do czytnika

aby np. otworzyć drzwi czy dostać się na stację metra. Wystarczy sam fakt zbliżenia

bo komunikacja następuje za pomocą fal radiowych. Problem jednak w tym, że mogą one zostać odebrane także przez urządzenia wykorzystywane przez inne osoby, zwłaszcza przestępców - powiedział Piotr Nawrocki, twórca zabezpieczenia ID Block.

Karty zbliżeniowe - co nam grozi?

Przestępcy mogą odczytać zdalnie nasze dane osobiste. Co może nam wtedy grozić?

Badania w USA wykazały, że najczęściej wykorzystuje się je do wyłudzenia kredytów bankowych (aż 55 proc. przypadków)... Groźne mogą być też następstwa skopiowania kart, np. umożliwiających dostęp do dokumentów zgromadzonych przez urzędy. W przypadku popełnienia przestępstwa to pracownik, którego nazwisko zapisane zostanie na sklonowanej karcie, będzie musiał udowodnić, że jest niewinny.

 ID Block - etui na karty

ID Block - etui na karty

ID Block zabezpieczy przed wyciekiem naszych danych?

Dlatego został opracowany ID Block - to specjalne okładki na dokumenty i karty zbliżeniowe, które chronią je przed zeskanowaniem. Na razie można je kupić na stronie producenta (19,99 zł), ale już niedługo mają być dostępne w polskich sklepach.

Ja sam właściwie używam kilku kart zbliżeniowych - może warto je jednak na wszelki wypadek zabezpieczyć... Co o tym myślicie?