ID Ransomware: pomoc dla osób, którym zaszyfrowano pliki

Ransomware zaszyfrował ci pliki? Zanim zapłacisz za ich odszyfrowanie lub pogodzisz się ze stratą skorzystaj ze strony ID Ransomware.

Ransomware to poważne zagrożenie, którego najświeższym przykładem jest trojan Locky wykorzystany do zaszyfrowania plików ofiar z ponad 100 krajów na całym świecie (w tym Polsce). Osoby, które padły ofiarą podobnych szkodników mają poważny problem, który w przypadku bardzo ważnych danych zmusza je do zapłacenia okupu za odblokowanie do nich dostępu. Co więcej, muszą one przy tym liczyć na uczciwość przestępców i dotrzymanie z ich strony umowy.

ID Ransomware

Jeżeli padłeś ofiarą podobnego ataku mamy dla ciebie szalenie ważną informację. Możesz bowiem skorzystać z usprawnionego właśnie serwisu ID Ransomware. Pozwala on na identyfikację ransomware, który zaszyfrował twoje pliki oraz niekiedy nawet skorzystanie z rozwiązań pozwalających na odblokowanie do nich dostępu bez potrzeby płacenia przestępcom.

Aby uzyskać pomoc musisz wykonać dwie czynności:

- przesłać do ID Ransomware plik, za pomocą którego przestępcy żądają okupu (może on przybierać różne formy, np. HTML)

- przesłać jeden z zaszyfrowanych plików

Przesłane pliki wykorzystane zostaną do identyfikacji ransomware. W zależności od tego, z czym mamy do czynienia możliwe są następujące scenariusze:

- szczęściarze otrzymają link do narzędzia pozwalającego na odblokowanie dostępu do plików

- pozostali przekierowani zostaną na forum pomocy Bleeping Computer oraz poproszeni o wykonanie kopii zapasowej zaszyfrowanych plików w nadziei, że w przyszłości pojawi się możliwość ich odzyskania

Na koniec warto dodać, że obecnie strona ID Ransomware wspiera 51 wariantów ransomware: 7ev3n, Booyah, Brazilian Ransomware, BuyUnlockCode, Cerber, CoinVault, Coverton, Crypt0L0cker, CryptoFortress, CryptoHasYou, CryptoJoker, CryptoTorLocker, CryptoWall 2.0, CryptoWall 3.0, CryptoWall 4.0, CrySiS, CTB-Locker, DMA Locker, ECLR Ransomware, EnCiPhErEd, Hi Buddy!, HOW TO DECRYPT FILES, HydraCrypt, Jigsaw, JobCrypter, KeRanger, LeChiffre, Locky, Lortok, Magic, Maktub Locker, MireWare, NanoLocker, Nemucod, OMG! Ransomcrypt, PadCrypt, PClock, PowerWare, Radamant, Rokku, Samas, Sanction, Shade, SuperCrypt, Surprise, TeslaCrypt 0.x, TeslaCrypt 2.x, TeslaCrypt 3.0, TeslaCrypt 4.0, UmbreCrypt, Unknown, VaultCrypt.