IDC: Android i iOS pozostaną na szczycie. WP poradzi sobie słabiej niż zakładano

Firma analityczna IDC przedstawiła czteroletnie prognozy dotyczące rynku mobilnego. W porównaniu do poprzednich prognoz są one mniej optymistyczne dla systemu Windows Phone.

Według raportu przedstawionego przez firmę analityczną IDC system Android będzie miał w 2016 roku mniejszy udział w rynku niż obecnie. Wówczas będzie on bowiem zainstalowany na 63,8% mobilnych gadżetów, podczas gdy obecny rok zakończy z wynikiem 68,3%. Swoją dominującą pozycję utrzymać ma dzięki budżetowym i średniej klasy smartfonom firm takich jak LG, Sony i Samsung.

W przypadku konkurencyjnego systemu iOS zmiany mają być nieco mniejsze. Pozostanie on na drugiej pozycji z udziałem w rynku na poziomie 19,1% (2012 r.: 18,8%).

Najwięcej problemów analitycy mają z systemem Windows Phone. Z opublikowanego przez nich pół roku temu raportu wynikało, że w 2016 roku będzie do niego należało aż 19,1% rynku. Obecny raport nie jest już jednak tak optymistyczny i wspomina o "zaledwie" 11,4%. Głównymi dostawcami "okienkowych" gadżetów mają być firmy HTC i Nokia wspomagane przez Samsunga, ZTE i Huawei.

W przypadku RIM niestety dalej będziemy mieli do czynienia z walką o przetrwanie, co spowodować ma spadek popularności kanadyjskiej platformy z obecnych 4,7% do 4,1%. Analitycy twierdzą ponadto, że firma RIM będzie bardzo mocno zależna od "współpracowników sprzedaży i tego, jak efektywnie będą oni w stanie przekonywać do systemu BlackBerry".

Co z pozostałymi?

MeeGo, Bada OS i Symbian: udział w rynku na poziomie 0,1%

Samsung Tizen i Jolla SailFish: udział w rynku na poziomie 1,5%

______________________

Przedstawiane przez analityków prognozy, które co jakiś czas muszą rewidować pokazują, jak trudny do przewidzenia jest rozwój rynku mobilnego. No ale cóż, taka jest ich praca i muszą próbować się "wstrzelić".