IDC: Blu-ray wygrało, dlatego liderem... pozostanie DVD

Zgodnie z najnowszym raportem IDC, firmy stojące za DVD na razie nie powinny się martwić o malejące dochody. Dzięki niebywale niskim cenom nagrywarek DVD, popyt na napędy Blu-ray będzie ograniczony aż do 2012 roku.

Przewidywania analityków z IDC dość łatwo wytłumaczyć: zarówno nośniki, jak też nagrywarki czy nawet napędy nowej generacji (Blu-ray) są niezwykle drogie. Tymczasem koszt zakupu nagrywarki komputerowej obsługującej DVD to obecnie wydatek mniejszy niż 100 złotych - nie wspominając już o niezwykle przystępnych cenach nośników.

Specjaliści przewidują, że DVD w dalszym ciągu będzie podbijało rynek, choć zainteresowanie napędami Blu-ray zwiększy się już w 2009 roku. W 2011 na całym świecie ma się sprzedać ponad 100 milionów urządzeń BD-ROM.

Serca większości użytkowników Blu-ray zdobędzie dopiero w 2012 roku. Do tego czasu powinny zostać rozwiązane problemy z dużym poborem mocy przez sprzęt nowej generacji (patrz artykuł: "Blu-ray = bateriowysysacz?")

Tworząc prognozy dla Blu-ray, IDC przywołało dane dotyczące DVD. Ten format również potrzebował kilku lat, by zaistnieć na masowym rynku.