IDC: Chiny zostaną największym rynkiem smartfonów w 2012 roku

Według analityków z IDC w 2012 roku Chiny wyprzedzą USA w liczbie smartfonów, które trafią na rynek. Przewidują oni, że 20,7 procenta globalnych dostaw trafi do Chin. USA zanotuje w tym roku udziały w wysokości 20,6 procenta. Liczba smartfonów sprzedanych w Chinach ma wynieść 137 mln.

IDC: Chiny zostaną największym rynkiem smartfonów w 2012 roku

Smartfony są coraz popularniejsze

Analitycy IDC przewidują, że pierwszą piątkę największych rynków smartfonów uzupełnią Wielka Brytania z 4,5 procenta, Indie z 2,9 procenta oraz Brazylia z 2,3 procenta. Do roku 2016 różnica między Chinami i USA będzie się pogłębiała. IDC podaje, że wtedy Chiny będą miały 20,2 procenta udziałów w rynku, USA 15,3 procenta, Indie 9,3 procenta, Brazylia 4,7 procenta, a Wielka Brytania 3,7 procenta.

Kluczem do sukcesu rynku chińskiego są tanie smartfony do 200 dolarów - mówi IDC. Ceny będą spadać, gdyż tańsze staną się podzespoły, a konkurencja między producentami wzrośnie. Rozwój rynku zostanie napędzony przez rodzimych producentów takich jak Huawei, ZTE i Lenovo, a duże ilości tanich smartfonów wprowadzą na niego firmy Samsung i Nokia - taką przyszłość kreślą analitycy.

Zobacz również:

  • Chiny: kryptowaluty całkowicie nielegalne
  • To nie koniec kłopotów Huawei? Rząd USA chce kolejnych sankcji!

Polecamy: USA zdetronizowane. Chiny największym "smartfonowym" rynkiem na świecie

W Indiach rodzimy producenci jak Micromax, Spice, Karbonn i Lava wydadzą tanie smartfony starając się odciągnąć użytkowników od zwykłych telefonów wielofunkcyjnych. Na większą popularność smartfonów wpłyną także operatorzy, którzy wprowadzą sieci 3G oraz niedrogie pakiety internetowe. W Brazylii już teraz jest więcej telefonów niż mieszkańców, a rozwój gospodarki ma sprawić, że wkrótce ludzie zaczną chętniej sięgać po smartfony.

Zobacz też: Smartfony wreszcie pokonały komputery - 2011 to rok drogich telefonów

A wy macie już swój smartfon? Może uważacie, że są za drogie lub w ogóle nie interesują was urządzenia tego typu?