IDC: Polacy kupują mniej komputerów

Mimo spadku cen sprzętu komputerowego i rosnącego popytu ze strony użytkowników domowych sprzedaż komputerów w Polsce w III kwartale 2009 wyraźnie spadła. Jak podała firma IDC Polska, w III kwartale 2009 w Polsce sprzedano niewiele ponad 803 tysiące sztuk komputerów.

Łączna sprzedaż komputerów spadła o 18% w porównaniu do analogicznego okresu 2008 roku - poinformowała firma analityczna IDC Polska. Podobnie jak w poprzednich okresach zdecydowanie bardziej spadła sprzedaż PC-tów niż komputerów przenośnych. Sprzedaż notebooków spadła o 13% a desktopów o 26% w stosunku do III kwartału 2008.

"Pozytywny wpływ na sprzedaż miało umocnienie się złotego w stosunku do dolara, dzięki czemu średnie ceny sprzętu spadły o 21%" - powiedział Damian Godos, analityk z firmy IDC Polska odpowiedzialny za badania rynku PC.

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez IDC wzrosło znaczenie mini notebooków, czyli komputerów przenośnych wyposażonych w energooszczędne procesory, o przekątnej ekranu nie większej niż 10 cali. W III kwartale br. sprzedało się ponad 37 tysięcy sztuk mini notebooków co stanowi ponad 7% wszystkich sprzedanych komputerów przenośnych.

"Po silnych spadkach w II kwartale 2009, gdy sprzedaż notebooków spadła o 18% a desktopów aż o 45% rok do roku, III kwartał przynosi nadzieję, że najgorsze rynek ma już za sobą. W IV kwartale przewidujemy wciąż spadki w porównaniu do ostatniego kwartału 2008, ale będą one mniejsze niż w poprzednich kwartałach 2009" -przewiduje Damian Godos.

Czytaj także:

Sprzedaż komputerów znów na (małym) plusie

Gartner: Przed końcem roku sprzedaż komputerów zacznie rosnąć

Intel: rynek PC ma się bardzo dobrze