IDC: Rośnie sprzedaż smartfonów. Potężny skok Samsunga!

Światowy rynek smartfonów rośnie o 79,7 proc. rocznie. Pierwszy kwartał 2011 roku pokazuje jak zdumiewająco szybko rozwijają się mobilne segmenty HTC i Samsunga.

Smartfony wciąż są na fali. W czwartym kwartale 2010 r. po raz pierwszy w historii ich sprzedaż była wyższa niż "pecetów". Na początku bieżącego roku do sklepów dostarczono zaś 99,6 mln sztuk smartfonów, czyli o prawie 80 proc. więcej niż rok temu.

Tak duży wzrost napędzany jest głównie przez Samsunga. Sprzedaż nowoczesnych telefonów tej firmy zwiększyła się o 350 proc., osiągając 10,8 mln dostarczonych egzemplarzy w pierwszym kwartale 2011 r.. Największy sukcesem Samsunga było w ostatnim roku wyprodukowanie wysokiej klasy urządzeń Galaxy S, a także tańszych smartfonów z Androidem, jak Galaxy Ace i Galaxy mini.

Duży wzrost zanotowało również HTC. Firma sprzedała w pierwszym kwartale br. 8,9 mln urządzeń, czyli o prawie 230 proc. więcej niż przed rokiem. Inwestycja w nakładkę HTC Sense zaczyna się zwracać, a smartfony, takie jak Desire powoli stają się kultowe.

Na rynku smartfonów wciąż przewodzi Nokia, ale zyskuje niewiele, czując na plecach przyśpieszony oddech Apple. Firma Steve'a Jobsa wraz z swoim smartfonem iPhone dostarczyła do sklepów aż 18,7 mln urządzeń, czyli o 114 proc. więcej niż przed rokiem.