IDC: SAP kontroluje prawie 40 proc. polskiego rynku aplikacji biznesowych

Z analiz IDC wynika, że zdecydowanym liderem polskiego rynku oprogramowania biznesowego jest firma SAP. W zeszłym roku udział rynkowy niemieckiego koncernu przekroczył 39 proc. Dalsze miejsca zajęły kolejno Comarch, Oracle, IFS i Microsoft.

W ujęciu wartościowym w zeszłym roku SAP kontrolował ok. 39,2 proc. polskiego rynku aplikacji biznesowych. Na kolejnych miejscach znalazły się firmy: Comarch (udział na poziomie 8,6 proc.), Oracle (7,5 proc.), IFS (6,4 proc.) oraz Microsoft (5,3 proc.). W porównaniu z 2006 rokiem udział rynkowy koncernu SAP w Polsce wzrosł o 2,3 proc., Comarchu o 0,5 proc., a Microsoftu o 0,1 proc. W tym samym okresie Oracle stracił 0,8 proc. udziałów w rynku. Udział rynkowy firmy IFS pozostał bez zmian.

Według ekspertów IDC wartość polskiego rynku aplikacji biznesowych wyniosła w zeszłym roku 210, 65 mln USD. Oznacza to wzrost roczny na poziomie 20,1 proc. "Wzrost polskiej gospodarki przekłada się na wzrost inwestycji. Warto zauważyć, że mimo ograniczonych wydatków sektora publicznego, wydatki na aplikacje biznesowe rosły szybciej niż oczekiwano" - uważa Tomasz Słoniewski, analityk polskiego oddziału IDC. Zdaniem specjalistów w kolejnych latach trend wzrostowy polskiego rynku oprogramowania biznesowego utrzyma się. Analitycy IDC są zdania, że do 2012 roku wartość tego rynku podwoi się.

Czytaj też:

Polski rynek IT wart blisko 10 mld USD

Rynek IT w Polsce się zmienia

Konsolidacja i dojrzałość powodem spowolnienia rynku BI


Zobacz również