IDC: dostawy komputerów do Azji mniejsze o 5%

Jak podaje firma IDC liczba komputerów jakie zostały sprowadzone na teren kontynentu azjatyckiego spadła o 5 procent. Eksperci informują, że jest to pierwsza taka sytuacja od ponad dziesięciu lat.

Jak poinformowała dziś firma badawcza IDC, dostawy komputerów PC na teren kontynentu azjatyckiego (dane nie uwzględniają Japonii) były, w czwartym kwartale roku 2008, o 5 procent niższe niż w analogicznym okresie 2007 roku.

Eksperci szacują, że w tym czasie do Azji sprowadzono około 17,2 miliona sztuk nowych maszyn, co jest wynikiem raczej słabym jeśli wziąć pod uwagę wcześniejsze prognozy (przewidywano około 19,8 miliona urządzeń). Co ciekawe, podobny spadek importu komputerów miał miejsce po raz ostatni w roku 1998. Przypomnijmy, że było to wtedy spowodowane lokalnym kryzysem jaki dotknął ten region.

Bryan Ma, przedstawiciel IDC, twierdzi że na obecne załamanie wpływ miał przede wszystkim rynek chiński.

"Zakładaliśmy, że pomimo globalnego kryzysu ekonomicznego popyt na komputery będzie duży. Mieliśmy nadzieję, że przejściowe kłopoty nie spowodują spowolnienia w Chinach. Okazuje się, że byliśmy w błędzie."

Eksperci oceniają, że lekkie ochłodzenie rynku azjatyckiego najbardziej uderzyło w takie firmy jak Lenovo czy Hewlett-Packard (spółki te odnotowały spadek sprzedaży w tym regionie o odpowiednio 4,4 oraz 3,6 procenta). Jednak okazuje się, że nie wszyscy producenci mają powody do zmartwień. Tajwański gigant, Asustek Computer, zanotował wzrost rzędu 26,5 procenta (jeśli chodzi o liczbę komputerów dostarczonych na rynek azjatycki).

Bryan Ma stwierdził również, iż jego zdaniem cała sytuacja powinna zacząć się poprawiać już na początku 2010 roku.