IDC: liczba pobrań aplikacji mobilnych znacznie wzrośnie

Firma IDC przewiduje, że w 2015 roku pobrane zostaną ponad 182 mld aplikacji mobilnych. W roku 2010 oprogramowanie tego typu pobrano 10,7 mld razy, co oznacza, że analitycy przewidują ogromny wzrost. Głównym źródłem zarobków deweloperów mają stać się płatności wewnątrz aplikacji.

Obecnie pobieranych jest miliard aplikacji mobilnych miesięcznie zarówno w systemie Android, jak i iOS. Apple informuje, że do tej pory z App Store pobrano 14 mld aplikacji.

Deweloperzy zarabiają głównie na sprzedaży aplikacji, jednak stosowanie płatności wewnątrz aplikacji staje się coraz popularniejszym źródłem dochodów. Twórcy pozwalają na darmowe pobieranie swojego oprogramowania o ograniczonych możliwością i oferują ich rozszerzenie po dokonaniu pewnych opłat.

Metoda ta została spopularyzowana przez deweloperów gier, którzy w ten sposób sprzedają dodatkowe poziomy, przedmioty i możliwości. Badania przeprowadzone przez IDC i Appcelerator w pierwszym kwartale pokazują, że deweloperzy coraz bardziej skłaniają się do form zarabiania takich jak płatności wewnątrz aplikacji i reklama mobilna.

Ilość posiadaczy smartfonów rośnie, a dostępnych aplikacji przybywa jeszcze szybciej. Problemem staje się przeszukiwanie ich zasobów takich jak App Store czy Android Market. Firmy prowadzące sklepy z aplikacjami powinny więc pomyśleć o lepszych systemach oceniających jakość aplikacji, by w czytelny sposób wskazywały, które aplikacje faktycznie prezentują wysoki poziom i mogą być interesujące dla użytkownika.