IDC o 'sprzętowym' bezpieczeństwie

Światowy rynek sprzętowych rozwiązań bezpieczeństwa sieci wzrósł w II kw. o 57 proc. - wynika z opublikowanego przez IDC raportu 'Worldwide Security Server Appliance Tracker'. Łączne przychody producentów sięgnęły 523,4 mln USD i były o 190 mln USD większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

IDC: Światowy rynek urządzeń bezpieczeństwa - II kw. 2004 r. - ranking producentów według wartości sprzedaży

IDC: Światowy rynek urządzeń bezpieczeństwa - II kw. 2004 r. - ranking producentów według wartości sprzedaży

W ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawiła się nowa kategoria produktów - Unified Threat Management (UTM), którą analitycy określają jako zewnętrzne urządzenia wykrywające i blokujące włamania wyposażone w zapory ogniowe oraz oprogramowanie antywirusowe. W II kw. 2004 urządzenia UTM sięgnęły już 12 proc. całego rynku sprzętowych rozwiązań. UTM to zdaniem analityków bardzo dobrze rokujący segment, bowiem odbiorcy doceniają rozwiązania 'wszystko w jednym', a producenci zamierzają to wykorzystać. Z kolei udział urządzeń z kategorii firewall/VPN spadł z 87 do 70 proc. w podsumowanym okresie.

IDC podaje, że cała pierwsza piątka producentów wyraźnie zwiększyła sprzedaż, jednak każdy odnotował spadek udziału rynkowego. Zyskują natomiast mniejsi dostawcy, przyczyniając się do rozwoju rynku. Łączny udział rynkowy firm spoza top 5 wzrósł z 27 proc. w II kw. 2004 do 41 proc. w podsumowanym kwartale.

W segmencie firewall/VPN przewodzi Cisco, do którego należy 35,4 proc. tego rynku. Na drugiej pozycji znajduje się Juniper (firma wchłonęła niedawno rywala - spółkę Netscreen) z wynikiem 19,4 proc. Trzecie pozycja należy do Nokii (10,5 proc.). W ujęciu rocznym segment zanotował wzrost o 25 proc. W stosunku do pierwszego kwartału spadek wyniósł 3 proc.

Wspomniany wcześniej segment UTM w ujęciu kwartalnym wzrósł o 60 proc. Numer jeden ten kategorii jest Fortinet z udziałem rzędu 24,1 proc. Tuż za nim znajduje się Symantec, który kontroluje 22,8 proc. Z kolei udział Secure Computing wynosi 9,3 proc.

Cisco Systems znajduje się także na pozycji samotnego lidera w kategorii Intrusion Detection & Prevention (ID&P). Spółka notuje udział sięgający 24,5 proc. Kolejne miejsca należą do ISS (14,6 proc.) oraz McAfee Security (10,7 proc.) Segment detekcji i zapobiegania włamaniom zwiększył się wobec minionego kwartału o 29 proc., zaś w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrost wyniósł 149 proc.


Zobacz również