IDEA 5.0 - twórz z przyjemnością

Sztandarowy produkt firmy JetBrains - zintegrowane środowisko programistyczne dla Javy IDEA - doczekał się nowej, piątej już odsłony. Jedno z najlepszych tego typu narzędzi zostało wyposażone w nowe funkcje i wiele ulepszeń. Od samych początków IDEA było jednym z najbardziej cenionych narzędzi do programowania w Javie - jego twórcy postawili na uprzyjemnienie użytkownikowi pracy ze środowiskiem i produktywność. Hasło reklamowe - "Develop with pleasure" (Twórz z przyjemnością) - dobrze oddaje wrażenia, jakie towarzyszą pracy z IDEĄ.

IDEA 5.0 - twórz z przyjemnością

Od dawna IntelliJ IDEA jest uznawana za "najinteligentniejsze" zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) dla Javy. Cały system podpowiedzi, szybkich poprawek (quick-fixes), inspekcji kodu i innych udogodnień naprawdę zmienia programowanie z mozolnego wklepywania kolejnych linijek kodu w "przyjemną zabawę". Przy odrobinie własnego wysiłku, środowisko jest w stanie zrobić za użytownika większość czynności, które normalnie zajmują wiele czasu, dosłownie w mgnieniu oka.

W poprzednich wersjach dodawano m.in. wsparcie dla aplikacji biznesowych J2EE (Java 2 Enterprise Edition), czy wizualny edytor form. Jednocześnie środowisko cały czas jest udoskonalane, dodawane są nowe funkcje refaktoringu, szybkich poprawek, czy inspekcji kodu. Praca z nim jest naprawdę przyjemna i po krótkim czasie użytkownik do tego stopnia przyzwyczaja się do jego udogodnień, że wprost nie może się bez nich obejść. Nowa wersja - 5.0 - niesie ze sobą kilka istotnych nowości i usprawnień oraz całą masę drobiazgów, które jednak w całości tworzą "nową, jedną IDEĘ".

Co nowego?

Nowa wersja wprowadza kilkaset nowości i udoskonaleń, od drobnych, po naprawdę znaczące. Należały więc wspomnieć tu chociaż o kilku z nich.

IDEA 5.0 - twórz z przyjemnością

Zaawansowane funkcje edytora JSP.

@ Doskonałe wsparcie dla aplikacji webowych, na które składa się kilka elementów. Po pierwsze edytor JSP, ze wsparciem dla wersji 2.0. Nie jest to tylko proste kolorowanie składni, w edytorze tym działają wszystkie dobrodziejstwa środowiska, takie jak automatyczne uzupełnianie kodu, formatowanie, specjalne funkcje refaktoringu, inspekcje i inne podpowiedzi.

Drugim elementem jest wsparcie dla edycji HTML oraz XHTML. Tutaj również IDEA bryluje: automatyczne dokańczanie kodu, w tym domykanie tagów, atrybuty, czy odwołania do plików w hiperłączach, jak również szybkie wyszukiwanie, czy podświetlanie tagów, identyfikatorów (ID), obrazków i stylów to tylko niektóre z funkcjonalności IDEI. Oprócz tego, edytor zapewnia walidację tworzonego HTML, wraz ze zbiorem szybkich poprawek, jak choćby brak zamykającego taga, brak wymaganego atrybutu, niepoprawna jego wartość, czy usunięcie powtórzonych atrybutów.

IDEA 5.0 - twórz z przyjemnością

Zaawansowane funkcje edytora HTML.