IDF 2005: Intel zmieni architekturę wielordzeniową?

Dzisiaj na dobre rusza odbywające się w San Francisco forum technologiczne Intel Developer Forum. Choć pierwsze sesje techniczne odbyły się już wczoraj, to dopiero zaplanowana na 8.15 czasu miejscowego (czyli za 45 min w chwili gdy piszę te słowa) "mowa otwierająca" Paula Otelliniego, dyrektora zarządzającego Intela z pewnością jak zwykle z pompą zainicjuje imprezę. Ma być ona o tyle istotna, że Intel zaprezentuje na niej szczegóły swojej nowej architektury platform wielordzeniowych.

Na pewno usłyszymy wiele o wielordzeniowych platformach przeznaczonych praktycznie dla każdego segmentu komputerów - mobilnych, stacjonarnych, domowych centrów rozrywki oraz serwerów. Z plotek wiadomo, że Intel chce zerwać z dotychczasową architekturą Netburst, która okazuje się powoli nieefektywna, choć dla koncernu jest korzystna ze względu na krótki czas wprowadzania nowych procesorów na rynek i związane z tym oszczędności finansowe (tak wczoraj oficjalnie stwierdził Steve Pawlowski, dyrektor Intela ds. architektury platform).

Nowe platformy wielordzeniowe, m.in. Yonah mają przejąć najlepsze cechy obecnej architektury NetBurst i mobilnych układów Pentium M. Nowa architektura ma trafić do produktów, które trafią na rynek w drugiej połowie 2006 roku. Wiemy, że Intel planuje wprowadzenie przynajmniej trzech nowych platform wielordzeniowych - Merom (procesory Mobilne), Conroe (komputery biurkowe) oraz Woodcrest dla serwerów. Prawdopodobnie pierwszą nową platformą, która trafi na rynek będzie Merom. Czy nasze przypuszczenia są trafne okaże się za kilkadziesiąt minut.

Przemowa szefa Intela już za kilkadziesiąt minut - będziemy Was informowali na bieżąco jakie asy z rękawa Paul Otellini zaprezentuje przed ogólnoświatowym audytorium.

Aktualizacja: 23 sierpnia 2005 19:14

Potwierdziły się nasze przypuszczenia odnośnie trzech rodzin nowych procesorów dwurdzeniowych. Paul Otellini poinformował, że nowa architektura została opracowana od podstaw, a wszystkie nowe procesory będą wykonywane w technologii 0,065 mikrona. Aktualnie firma pracuje nad 10 takimi układami.

O ile o planach procesorowych wiedzieliśmy już wcześniej, to zaskoczyły nas zapowiedzi odnośnie ich energooszczędności. Układy, które zostaną wprowadzone w przyszłym roku mają zużywać średnio o 30 W mniej energii niż ich obecnie dostępne odpowiedniki. Dla modelu przeznaczonego do notebooków maksymalne TDP ma wynosić tylko 5 W, dla modeli desktop 65 W, a dla serwerów 80 W. Dla porównania, mobilne Pentium M ma TDP na poziomie ok 23 W, dwurdzeniowe procesory Pentium D ok 115 W, a modele serwerowe nawet do 130 W.


Zobacz również