IDF 2005: VIIV - platforma domowej rozrywki od Intela

Don MacDonald, wiceprezes części Intela zajmującej się cyfrowym domem ogłosił wprowadzenie przez firmę drugiej w historii platformy na która składa się chipset, procesor oraz kontroler sieciowy. VIIV ma być dla kina domowego tym, czym jest Centrino dla notebooków.

Logo nowej platformy Intela VIIV

Logo nowej platformy Intela VIIV

Intel zamierza dostarczać producentom sprzętu gotową platformę sprzętową składającą się z energooszczędnych procesorów dwurdzeniowych (Yonah), chipsetu, kontrolera sieci bezprzewodowej oraz pewnych komponentów oprogramowania, które mają pozwolić na bezproblemową obsługę i pracę domowego centrum rozrywki

Systemy oparte na technologii VIIV będą dostępne w różnych obudowach - od małych urządzeń przypominających np. odtwarzacz DVD, po tradycyjne rozwiązania typu desktop lub tower.

Technologia Intel VIIV będzie korzystać z rozwiązań znanych do tej pory jedynie z elektroniki użytkowej. Wszystkie komputery z technologią Intel Viiv będą sprzedawane z pilotem zdalnego sterowania, z systemem operacyjnym Microsoft Windows Media Center Edition oraz z oprogramowaniem umożliwiającym użytkownikom ich obsługę na podobnych zasadach, jak to ma miejsce w przypadku odbiorników telewizyjnych. Jeden zintegrowany system umożliwi oglądanie filmów, prowadzenie gry lub ściąganie plików muzycznych.

Istotnym udogodnieniem będzie możliwość szybkiego włączania i wyłączania komputera dzięki zastosowaniu nowego rozwiązania - Intel Quick Resume Technology. Każdy system oparty na technologii Intel VIIV będzie obsługiwał dźwięk wielokanałowy 5.1 (lub opcjonalnie 7.1).

Żółty komputer to referencyjna konstrukcja Intela zbudowana na bazie komponentów wchodzących w skład platformy mobilnej. Przykład komputera VIIV

Żółty komputer to referencyjna konstrukcja Intela zbudowana na bazie komponentów wchodzących w skład platformy mobilnej. Przykład komputera VIIV

W skład technologii VIIV wchodzi specjalny "silnik" serwera mediów, który umożliwia przetwarzanie magazynowanych plików na różne formaty. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie odtwarzanie treści cyfrowych na różnych urządzeniach zweryfikowanych pod kątem współpracy z systemami bazującymi na technologii Intel VIIV. Intel współpracuje także z producentami komputerów, elektroniki użytkowej oraz z dostawcami treści w celu opracowania specyfikacji zapewniających bezproblemową komunikację sprzętu wykorzystywanego w cyfrowym domu. Efektem tych działań ma być możliwość przesyłania multimediów pomiędzy sprzętem połączonym w domową sieć.

Oczekuje się, że komputery "entertainment PC" VIIV pojawią się w ofercie wielu producentów w pierwszym kwartale 2006 roku.

Aktualizacja: 24 sierpnia 2005 20:29

Przy okazji premiery warto wiedzieć jak wymawia się tę dziwaczną nową nazwę platformy, łudząco podobną w wymowie i formie graficznej do wiodącej linii produktów komputerowych Sony :)

VIIV wymawiamy "wajw".

Z dodatkowych informacji jakich dowiedzieliśmy się na temat nowej platformy warto wspomnieć o tym, że oprogramowanie dostarczane przez Intela, oprócz wspomnianego już transkodera formatów będzie zawierało silnik ochrony przed kopiowaniem DTCP-IP oraz aplikacje do konfiguracji sieci. Koputery VIIV będą wyposażane wyłącznie w procesory dwurdzeniowe - Pentium D, Extreme Edition oraz Yonah. Naszym zdaniem najlepszym wyborem będzie Yonah - energooszczędny, nie wymagający głośnego i dużego układu chłodzenia oraz pozwalający na tworzenie małych komputerów wielkości książki.


Zobacz również