IDF 2005: Xbox 360 na IDF

Microsoft prezentuje przedprodukcyjną wersje konsoli Xbox 360. W San Francisco nie skupiono się jednak na pokazaniu możliwości graficznych nowej maszynki do gier, lecz uruchomiono ją w roli przekaźnika multimediów z innych komputerów zainstalowanych w ramach sieci domowej.

Konsola Microsoft Xbox 360 prezentowana na konferencji IDF 2005

Konsola Microsoft Xbox 360 prezentowana na konferencji IDF 2005

Konsola Microsoftu to jeszcze model przedprodukcyjny, jednak przynajmniej w zastosowaniach jakich ją prezentowano całkowicie sprawny. Podczas prezentacji Xbox 360 został połączony kablem sieciowym z pecetem z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows XP Media Center. Konsola podłączona do telewizora tylnoprojekcyjnego DLP działała na zasadzie przekaźnika plików multimedialnych zgromadzonych na dyskach peceta. W domu będzie można podłączyć w ten sposób kilka konsol i np. oglądać różne treści w kilku pokojach. Możliwe jest połączenie bezprzewodowe (standard "g") lub przewodowe. Ze względu na to, że na IDF-ie ilość zgromadzonych w centrum konferencyjnym sieci WiFi jest ogromna, Microsoft zastosował połączenie kablowe, gwarantujące stabilność połączenia.

Interfejs obsługi wspomnianych funkcji Xboxa 360 jest identyczna jak systemu Media Center. Można więc przeglądać fotografie, odtwarzać pliki wideo (także HD), muzyczne a także korzustać z internetowej oferty dostawców treści (np. streaming filmów). Sygnał do telewizora wyprowadzono wyjściami komponentowymi. Xbox 360 nie ma całego panelu gniazd, lecz jedynie specjalną pojedynczą wtyczkę, na końcu której znajdziemy złącza poszczególnych standardów.

Aktualizacja: 25 sierpnia 2005 19:13

Od przedstawicieli Microsoftu dowiedzieliśmy się kilku dodatkowych szczegółów na temat konsoli. Istotną jej zaletą, będzie to, że pomimo pracy jako przekaźnika plików multimedialnych z peceta do wyświetlacza (telewizor, projektor, itp) z poziomu konsoli będzie można np. uruchomić nagrywanie programów telewizyjnych.

Tak wygląda pilot bezprzewodowy, który znajdzie się w bogatszej wersji konsoli Xbox 360 wyposażonej także w dysk twardy

Tak wygląda pilot bezprzewodowy, który znajdzie się w bogatszej wersji konsoli Xbox 360 wyposażonej także w dysk twardy

Te będą zapisywane na dysku twardym peceta i tak też składowane. Sama konsola nie będzie w stanie nagrywać materiału wideo, nawet wersja z wbudowanym dyskiem twardym. Ten będzie służył m.in. do zgrywania na dysk utworów muzycznych z płyt CD/DVD, gromadzenia zdjęć, itp.


Zobacz również